Όπεν Βουλγαρίας: Σούπερ Δρασίδου, 0.06 από το πανελλήνιο ρεκόρ

Τα 50μ πρόσθιο έδωσαν τις καλύτερες ελληνικές εμφανίσεις στη Σόφια με πολύ γρήγορες κούρσες από τις Δρασίδου, Μερετσόλια και Δεστέ.

Η Μαρίλεια Δρασίδου του ΑΟΠΦ τερμάτισε την απόσταση σε 31.58, μόλις 6 εκατοστά μακριά από το πανελλήνιο ρεκόρ της Αγγελικής Εξάρχου που είναι 31.52 και 1 εκατοστό από το ατομικό της ρεκόρ (31.57). Η Δρασίδου τερμάτισε στην 1η θέση στον Α τελικό και θα συμμετάσχει αύριο και στα 100μ πρόσθιο. Να σημειωθεί ότι το όριο για το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα είναι 30.96. Με νέο ατομικό ρεκόρ 32.99 και την 3η θέση ολοκλήρωσε τον αγώνα η νεάνιδα Σοφία Δεστέ που προπονείται με το Ρωμανό Αλυφαντή. Πολύ καλή εμφάνιση με νέο ατομικό ρεκόρ έκανε και ο Κώστας Μερετσόλιας στα 50μ πρόσθιο ανδρών. Ο αθλητής του Βαγγέλη Κοζομπόλη πήρε τη δεύτερη θέση με 28.07, ανέβηκε στην 7η θέση όλων των εποχών στην Ελλάδα και έδειξε ότι μπορεί να κατέβει κάτω από τα 28 δευτερόλεπτα. Επίσης θα πέσει αύριο και στα 100μ πρόσθιο. Στην 4η θέση της ίδιας κούρσας με το καλό 28.34 τερμάτισε και ο Γιώργος Ασπουγαλής, ενώ στον Β τελικό έκανε ατομικό ρεκόρ ο έφηβος Δημήτρης Αλεξόπουλος του ΠΑΟΚ με 30.29. Στα 100μ γυναικών η Μάρθα Μάτσα ήταν η νικήτρια με 56.93, η οποία είναι η 13η καλύτερη επίδοση της καριέρας της, όπως και ο Νίκος Ντάνος στα 200μ πεταλούδα με 2:02.66, την 6η καλύτερη επίδοση της καριέρας του. Καλή επίδοση έκανε και στα 800μ ελεύθερο ο Μιχάλης Διασίτης, επίσης του ΑΟΠΦ, με το 8:22.32 που του έδωσε τη 2η θέση και ακολούθησε στην 3η ο Σπύρος Ανδρεάδης του ΠΑΟΚ με 8:38.39. Αναλυτικά τα αποτελέσματα: