ΣΟΥΠΕΡ ΕΘΝΙΚΗ, έγραψε ιστορία κερδίζοντας το 1ο γιουρόπα καπ

Φοβερή η Εθνική ομάδα υδατοσφαίρισης των γυναικών κατάφερε να γράψει ιστορία κερδίζοντας το πρώτο γιουρόπα καπ που διοργάνωσε η ευρωπαϊκή ομοσπονδία στην Ποντεβέρντε της Βαρκελόνης, επικρατώντας επί της Ρωσίας 9-8 στον τελικό.

Η ελληνική ομάδα ξεκίνησε μουδιασμένα τον τελικό και στο πρώτο οκτάλεπτο δεν κατάφερε να σκοράρει για να δεχθεί γκολ στο 1:19 πριν από τη λήξη από την Όλγα Γκομπούνοβα που έκανε το 1-0.
Στη δεύτερη περίοδο η Εβγκενία Ιβάνοβα έδωσε αέρα δύο γκολ στη Ρωσία κάνοντας το 2-0. Ωστόσο η ΕΘνική που έμεινε χωρίς γκολ σχεδόν δύο οκτέλεπτα στα τελευταία 50 δευτερόλεπτα του ημιχρόνου σκόραρε δύο φορές με την Ξενάκη και την Καλαργυρού και έφερε τον τελικό στα ίσια (2-2).
Το τρίτο οκτάλεπτο ήταν και το καλύτερο της ομάδας του Γιώργου Μορφέση που ήταν σαρωτική. Δέχθηκε ένα γκολ από την Κατερίνα Προκοφίεβα που έκανε το 2-3 όμως στη συνέχεια με τέσσερα αναπάντητα γκολ από τις Τσουκαλά, Διαμαντοπούλου, Ξενάκη και Ελευθεριάδου, η Εθνική πέρασε μπροστά 6-3.
Στην τέταρτη περίοδο έγινε όπως αναμενόταν… πόλεμος. Οι Ρωσίδες δεν άφησαν τον τελικό και κατάφεραν το 6-3 να το κάνουν 9-8 στα 44 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη. Διαμαντοπούλου, Ελευθεριάδου και Χυδηριώτη έφτασαν την Εθνική στα εννέα γκολ, όμως η Ρωσία με τις Σιμάνοβιτς, Τιμοφέεβα, Μπορίσοβα, Ιβανοβα και Καρίμοβα να μειώνουν στο γκολ.
Στα 22 δευτερόλεπτα που απέμειναν, η Εθνική κατάφερε να διατηρήσει το +1 κόντρα στις πολύ δυνατές Ρωσίδες διατηρώντας το 9-8.
Οκτάλεπτα 0-1, 2-1, 4-1, 3-5
Ελλάδα (Μορφέσης) Χ. Διαμαντοπούλου, Τσουκαλά 1, Β. Διαμαντοπούλου 2, Ελευθεριάδου 2, Μ. Πλευρίτου, Αβραμίδου, Ασημάκη, Χυδηριώτη 1, Καλαργυρού 1, Ε. Πλευρίτου, Ξενάκη 2.
Ρωσία (Γκαϊντούκοφ) Προκοφίεβα 1, Καρίμοβα 1, Μπορίσοβα 1, Γκορμπούνοβα 1, Σιμάνοβιτς 1, Τιμοφέεβα 1, Ιβάνοβα 2.

Η διοργανώτρια της τελικής φάσης του γιουρόπα καπ, Ισπανία κατέλαβε την τρίτη θέση κερδίζοντας στον μικρό τελικό την Ολλανδία 9-3. Οι Ολλανδέζες ξεκίνησαν όπως πάντα δυνατά τον αγώνα και αν και δέχθηκαν πρώτες γκολ, απάντησαν με γκολ από την περιφέρεια (Βαν Ντερ Σλοοτ και Βαν Ντε Κράατς) για να κλείσουν την πρώτη περίοδο μπορστά στο σκορ 2-1. Όμως η συνέχεια ήταν διαφορετική με την Ισπανία να περνά στην αντεπίθεση και με σερί 8-1 έφτασε σε μία εύκολη νίκη για να κατακτήσει το χάλκινο μετάλλιο.