Σούπερ Κοντίδης στο Άμπου Ντάμπι

Ο αργυρός Ολυμπιονίκης της Κύπρου το 2012 στο Λονδίνο, ήταν αργυρός και στον τελικό του παγκοσμίου κυπέλλου ιστιοπλοΐας στο Άμπου Ντάμπι, στην κατηγορία των λέιζερ.

Ο Κύπριος Ολυμπιονίκης, έκανε εξαιρετική κούρσα στην ιστιοδρομία των μεταλλίων και ενώ στο πρώτο πέρασμα ήταν 4ος στη συνέχεια ανέβηκε για να πάρει μια καθαρή νίκη και να σκαρφαλώσει στη γενική κατάταξη καταλαμβάνοντας τη 2η θέση.
Ο Κοντίδης πήρε το αργυρό μετάλλιο έχοντας 33 βαθμούς ποινής. Στην πρώτη θέση, ο Αυστραλός Τομ Μπάρτον με 21 βαθμούς, δεν κινδύνεψε καθώς είχε «χτίσει» διαφορά, ενώ το χάλκινο μετάλλιο κατέληξε στον επίσης Αυστραλό, Μάθιου Γουέρν ο οποίος είχε 36 βαθμούς ποινής.