Σούπερ Ολυμπιακός, πολύ μεγάλη πρόκριση στον τελικό του τσάμπιονς λιγκ

Ο Ολυμπιακός επανέλαβε την τρομερή εμφάνιση του περσινού τελικού του τσάμπιονς λιγκ με αντίπαλη την Προ Ρέκο, κερδίζοντας πριν από λίγο και πάλι τους Ιταλούς για να πάρει την πρόκριση για τον αυριανό τελικό.

Στην πόλη του Ανόβερο της Γερμανίας όπου διεξάγεται το φάιναλ 8, η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου ξεκίνησε κάπως μουδιασμένα, δέχθηκε πρώτη γκολ το 7:19 όμως σχεδόν αμέσως πήρε μπρος και έκανε ένα εκπληκτικό σερί 4-0 με τους Σκουμπάκη, Μπούσλιε, Κακάρη και Γενηδουνιά για να φτάσει στο 3:15 να προηγείται με 4-1. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε στο 5-3 και ήταν αυτή που έβαλε τις βάσεις για τη μεγάλη πρόκριση.

Στο δεύτερο οκτάλεπτο, ο Ολυμπιακός κατάφερε να διατηρήσει τη διαφορά σκοράροντας τρεις φορές, δεχόμενος ισάριθμα γκολ για να ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο στο 8-6.

Στο τρίτο οκτάλεπτο, οι Ιταλοί επιχείρησαν αντεπίθεση και με τους Μάντιτς και Ντι Φούλβιο κατάφεραν στο 6:11 να ισοφαρίσουν σε 8-8. Ομπράντοβιτς, Γούνας και Μυλωνάκης απάντησαν με σερί 3-0 και αποκαταστάθηκε η τάξη με τον Ολυμπιακό να προηγείται 11-8.

Η τελευταία περίοδος ξεκίνησε με τους Ιταλούς να πιέζουν και να είναι αυτοί που σημείωσαν το πρώτο γκολ. Ο Λούκα Μπούκιτς σκόραρε για δεύτερη φορά και μείωσε σε 11-9 στπ 7:47. Στο 2:42 ο Αλεξάντερ Ίβοβιτς μείωσε στο γκολ σκοράροντας στον παίκτη παραπάνω για να κάνει το 11-10 και στην επόμενη φάση, ο Ματέο Αϊκάρντι ισοφάριε σε 11-11 με το χρονόμετρο να δείχνει ακόμα 2:10. Στο λεπτό, ο Πάβιτς κράτησε την ισοπαλία αποκρούοντας σουτ του Φιλίποβιτς από τα πέντε μέτρα και στα 38 δευτερόλεπτα, ο Γενηδουνιάς σκόραρε από τα 5μ. για να βάλει τον Ολυμπιακό και πάλι μπροστά με 12-11. Ο αγώνας ολοκληρώθηκε με κλέψιμο του Γενηδουνιά στα 12 δευτερόλεπτα.

H αντίπαλη ομάδα του Ολυμπιακού στον τελικό θα γίνει γνωστή αργότερα καθώς ακολουθεί ο δεύτερος ημιτελικός ανάμεσα στη Φερεντσβάρος και τη Μπαρτσελονέτα.

Οκτάλεπτα 3-5, 3-3, 2-3, 3-1

Προ Ρέκο (Ρούντιτς) Ντι Φούλβιο 2, Μάντιτς 1, Μπούκιτς 2, Ντόμπουντ 1, Ετσενίκε 1, Ίβοβιτς 3, Αϊκάρντι 1.
Ολυμπιακός (Βλάχος) Μυλωνάκης 1, Σκουμπάκης 1, Γενηδουνιάς 2, Φουντούλης 3, Κάκαρης 1, Μπούσλιε 1, Γούνας 1, Ομπράντοβιτς 2