ΠΑΛΗ

ΣΟΥΠΕΡ ΠΙΛΙΔΗΣ χάλκινος στο ευρωπαϊκό Κ23

Πολύ μεγάλη διάκριση για την ελληνική πάλη με τον 18χρονο Γιωρίκα Πιλίδη να κατακτά το χάλκινο μετάλλιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κ23 που διεξάγεται στην Κωνσταντινούπολη γράφοντας ιστορία.

Ο Έλληνας παλαιστής στον αγώνα μεταλλίου της κατηγορίας των 57κ. στην ελευθέρα πάλη νίκησε τον Τούρκο Μπεκίρ Σαχίν με εκπληκτική τεχνική. Προηγήθηκε 5-0, αλλά είδε τον Τούρκο να παίρνει προβάδισμα με 6-5. Κι ενώ όλα έδειχναν ότι θα μείνει στην 5η θέση, ο Ελληνας πρωταθλητής δεν το έβαλε κάτω. Κυνήγησε έως το τέλος τη νίκη και δικαιώθηκε. Δύο δευτερόλεπτα πριν το τέλος του αγώνα πήρε δύο σημεία και νίκησε με 7-6.
Ο 18χρονος πρωταθλητής συνεχίζει να γράφει ιστορία και μετά τα έξι μετάλλια που κατέκτησε σε αντίστοιχα ευρωπαϊκά και παγκόσμια πρωταθλήματα, που αποτελεί ρεκόρ στην ιστορία της Ελευθέρας παγκοσμίως, ανέβηκε στο βάθρο και στην πρώτη του συμμετοχή στην ηλικιακή κατηγορία των Κ23.