Σούπερ πρεμιέρα για Εθνικό Πειραιά στη βόλεϊ λιγκ

Στο πρώτο του ματς στη μεγάλη κατηγορία μετά το 1989 ο Εθνικός Πειραιά πήρε μια τεράστια νίκη κόντρα στην Παναχαϊκή που κατέρρευσε μετά την απώλεια του β’ σετ.

Οι Αχαιοί εκμεταλλευόμενοι τα 12 λάθη του Εθνικού στο πρώτο σετ (8 χαμένες επιθέσεις) προηγήθηκαν εύκολα με 0-1 και μέχρι το 20-22 του β’ σετ ήταν καλύτεροι, αλλά εκεί τα μπλοκ των κεντρικών των γηπεδούχων (ειδικά ο Μπάσης τελείωσε το ματς χωρίς επίθεση, αλλά με 3 άσους και 4 μπλοκ) έκαναν την διαφορά για να κλείσει το σετ στο 29-27.
Από εκείνο το σημείο και μετά οι παίκτες του Ψάρρα κυριάρχησαν πλήρως έχοντας 10 μπλοκ στα δύο τελευταία σετ, 5 άσους και 60% στην επίθεση, ενώ η Παναχαϊκή είχε 1 άσο, 0 μπλοκ…
Τα σετ: 17-25, 29-27, 25-17, 25-22
Εθνικός (Ψάρρας) Μαντέκας 10 (9/19 επ., 1 μπλοκ, 42% υπ. – 25% άριστες), Τουρνάκης 1 (1/2 επ.), Νάιτ 23 (22/39 επ., 1 μπλοκ), Σέιφερτ 13 (6/10 επ., 1 άσο, 6 μπλοκ), Αμπανόζ 4 (3/3 επ., 1 μπλοκ), Δεληπρίμη 7 (6/17 επ., 1 άσο, 19% υπ. – 06% άριστες), Βολουδάκης –λ (41% υπ. – 23% άριστες) / Δημητούλης, Αδαμόπουλος 1 (1/1 επ.), Μπάσης (3 άσοι, 4 μπλοκ), Σπυριούνης 6 (4/12 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 63% υπ. – 38% άριστες), Ράμος 1 (1/3 επ.).
Παναχαϊκή (Σαρλή) Ντόντης 3 (3/6 επ., 45% υπ. – 27% άριστες), Κοτσιλιάνος 8 (6/14 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ. 29% υπ. – 10% άριστες), Πόλτσλοπεκ 5 (3/4 επ., 2 μπλοκ), Νιέβες 12 (9/18 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Ρουμελιώτης Ν. 19 (18/48 επ., 1 άσο), Οραμάς 7 (6/7 επ., 1 μπλοκ), Ρουμελιώτης Μ. –λ (45% υπ. – 18% άριστες) / Σαλαβασίδης 1 (1/4 επ.), Κωστόπουλος 6 (6/10 επ., 30% υπ. – 15% άριστες).

Το αυριανό πρόγραμμα
Αύριο διεξάγονται τέσσερις αναμετρήσεις, οι οποίες έχουν το δικό τους ενδιαφέρον για διαφορετικούς λόγους. Ο πρωταθλητής ΠΑΟΚ με υπηρεσιακούς προπονητές τον στατιστικολόγο Στέφανο Μανιώτη και τον τραυματία Χάρι Γκόμεζ υποδέχεται την Κηφισιά των πολλών αλλαγών, ενώ ο Παναθηναϊκός που έφτιαξε ομάδα στο παρά πέντε τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης (που πήρε πιστοποιητικό στο παρά πέντε).
Στην Χαλκίδα έχουμε την κόντρα των ημίθεων, ενώ ο Φοίνικας μετά τη μέτρια παρουσία του στο Λιγκ καπ υποδέχεται τη νεοφώτιστη Νίκη Αιγινίου.