ΤΕΝΙΣ

Σούπερ Σάκκαρη, απέκλεισε τη Σβιτολίνα!

Με τρομερή ανατροπή, η Μαρία Σάκκαρη νίκησε άλλη μια αντίπαλη από το παγκόσμιο Τοπ10 και πέρασε στα ημιτελικά του τουρνουά του Σαν Χοσέ.

Κόντρα στο Νο7, Ελίνα Σβιτολίνα, η Σάκκαρη δεν ξεκίνησε καλά τον αγώνα χάνοντας το πρώτο σετ 6-1. Βρήκε όμως το σθένος να γυρισει την αναμέτρηση . Το έκανε μάλιστα σώζοντας τέσσερα ματς πόιντ στο δεύτερο σετ το οποίο τελικά κέρδισε 7-6. Στο τρίτο τα πράγματα ήταν πιο απλά επικρατώντας 6-3 για να κερδίσει τελικά την αναμέτρηση 2-1 και να επαναλάβει το περσινό της κατόρθωμα όπου και τότε είχε προκριθεί στα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Στον ημιτελικό θα αντιμετωπίσει μία εκ των Αμάντα Ασίμοβα – Σάισαι Ζενγκ.