ΤΖΟΥΝΤΟ

Σούπερ Τελτσίδου, πέρασε ο Ντανατσίδης

Δύο στα τρία για το ελληνικό τζούντο στους πρώτους αγώνες της ημέρας στο παγκοσμιο πρωτάθλημα που διεξάγεται στην Αστάνα.

Παρά το γεγονός ότι ήταν το αουτσάιντερ, η Τελτσίδου έκανε την ανατροπή στην κατηγορία των 63 κιλών. Επικράτησε επί της πολύ δυνατής Σουηδέζας Μία Χέρμανσον που βρίσκεται στο Νο18 της παγκόσμιας κατάταξης με τον αγαπημένο της τρόπο. Με ίπον στο 1:13! Η Ελληνίδα τζουντόκα θα αντιμετωπίσει σε λίγη ώρα την Ολλανδέζα Ανίκα Βαν Έμντεν No6 στην παγκόσμια κατάταξη.
Πολύ καλός ήταν και ο Αλέξης Ντανατσίδης ο οποίος και αυτός επικράτησε με ίπον επί του Φινλανδού Άντι Βίρταα λίγο πριν ολοκληρωθεί η αναμέτρηση. Ο Ντανατσίδης θα αντιμετωπίσει στο δεύτερο γύρο τον Τεζέν Τεζένοφ από το Τουρκμενιστάν (Νο90 στην παγκόσμια κατάταξη) ο οποίος στον πρώτο γύρο επικράτησε με ίπον επί του Κολομβιανού Πέδρο Κάστρο.
Στην τρίτη ελληνική συμμετοχή της ημέρας, ο Ρομάν Μουστόπουλος αποκλείστηκε με 4η παρατήρηση από τον Βραζιλιάνο Λέαντρο Γκουιλιέρο.