ΠΑΛΗ

Συγκλονιστικός ο Μαρτίδης στο ευρωπαϊκό

Πριν από περίπου ένα μήνα, ο Γιάννης Μαρτίδης έχασε τον πατέρα και προπονητή του Αλέξη πρόωρα σε ηλικία 51 ετών. Αύριο, ο Γιάννης, ένα από τα οκτώ παιδιά του Αλέξη διεκδικεί το χάλκινο μετάλλιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα πάλης των εφήβων που διεξάγεται στο Ποντεβέντρα της Ισπανίας.

Ο Γιάννης Μαρτίδης ξεκίνησε σήμερα στην κατηγορία των 57κ. της ελευθέρας πάλης και κατάφερε να φτάσει μέχρι τον ημιτελικό όπου και ηττήθηκε από τον Ρώσο Νασίμ Μονγκούς.

Στην πορεία του μέχρι τον τελικό νίκησε στο γύρο των «16» τον Ίλια Λικαμάνου. Ο αγώνας με τον Λευκορώσο ήταν συναρπαστικός και ο Μαρτίδης υπερέβαλε εαυτόν για να κερδίσει. Πέντε δευτερόλεπτα πριν το τέλος της αναμέτρησης έχανε με 4-3, αλλά πήρε 4 πόντους και νίκησε με 7-4! Στα προημιτελικά επικράτησε με το ίδιο σκορ του Ιταλού Τομάσο Φρέζα. Στον αγώνα για την είσοδό του στον τελικό ηττήθηκε από τον Μόνγκους και έτσι θα αγωνιστεί αύριο στον αγώνα για το χάλκινο μετάλλιο.

Ανεξαρτήτως τι θα γίνει αύριο η πορεία του Μαρτίδη είναι άκρως επιτυχημένη, καθώς αγωνίζεται για πρώτη φορά στην κατηγορία των εφήβων και πάλεψε με μεγαλύτερους σε ηλικία αθλητές.

Στο κυνήγι του χάλκινου μεταλλίου βρίσκεται και ο Παύλος Κάπογλου στα 79κ.. Ο Ελληνας πρωταθλητής ηττήθηκε στον πρώτο αγώνα από τον Αμκάντ Τασουκαντζίεφ. Ο Ρώσος αθλητής έφτασε στον τελικό κι έδωσε στον Κάπογλου μια δεύτερη ευκαιρία.

Στα 65κ. ο Παναγιώτης Ιωακειμίδης ηττήθηκε από τον Ντζιάνις Σαλαβέι (Λευκορωσία) με 6-2 στη φάση των «16» κι έμεινε εκτός συνέχειας.

Τέλος η Ζωή Χατσατούροβα έχασε από την Ρουίζ (Γαλλία) στα προημιτελικά και δεν μπόρεσε να διεκδικήσει ένα μετάλλιο