Συγκλονιστικός Ολυμπιακός, προκρίθηκε στον τελικό της ευρωλίγκα!

Η γυναικεία ομάδα πόλο του Ολυμπιακού ήταν συγκλονιστική στον πρώτο ημιτελικό του φάιναλ 4 της ευρωλίγκας που διεξάγεται στη Βουδαπέστη.

Οι παίκτριες του Χάρη Παυλίδη νίκησαν τη γηπεδούχο Ούιπεστ 9-8 και πήραν το εισιτήριο για τον αυριανό τελικό όπου θα διεκδικήσουν το δεύτερο τρόπαιο στην ιστορία του γυναικείου πόλο του Ολυμπιακού. Το ημίχρονο του αγώνα έληξε σε 4-4 και οι ισορροπίες χάλασαν στο τρίτο οκτάλεπτο. Με τρίτα γκολ η ουγγρική ομάδα πέρασε μπροστά με 6-7 (2-3) και όλα κρίθηκαν στην τελευταία περίοδο. Οι ερυθρόλευκες μπόρεσαν να φτάσουν το παιχνίδι ξανά σε ισοπαλία (8-8).
Τρομερή εκτέλεση από θέση φουνταριστού, για τη Μαρία Μυριοκεφαλιτάκη και 9-8 για τον Ολυμπιακό, αλλά ακυρώθηκε το γκολ. Στην παίκτρια παραπάνω, η Ελευθερία Πλευρίτου έκανε, εντέλει το 9-8, για τον Ολυμπιακό, που κρατούσε, πλέον την πρόκριση!
Τρία λεπτά έμεναν, για την πρόκριση στον τελικό. Άλλη μία μεγάλη άμυνα, από την Ελευθερία Πλευρίτου και ο Ολυμπιακός, ενάμιση λεπτό πριν το φινάλε, είχε προβάδισμα ενός γκολ. Ήταν, πλέον, τόσο κοντά… Ο Ολυμπιακός δεν έκανε γκολ την επίθεσή του, αλλά έπαιξε καταπληκτική άμυνα και κράτησε, με κόντρα φάουλ, το προβάδισμα, στα 50 δευτερόλεπτα, πριν το φινάλε. Το κράτησε μέχρι το τέλος και δίνει ραντεβού με την ιστορία!
Αύριο οι παίκτριες του Ολυμπιακού στις 21:15 ώρα Ελλάδας θα αντιμετωπίσουν τη Ντουνασϊσβάρος ή την Ντιναμό Τιφλίδας και θα διεκδικήσουν το δεύτερό τους τρόπαιο μετά το 2015. Η Ουίπεστ θα παίξει αύριο στις 18:45 για το χάλκινο μετάλλιο.

Οκτάλεπτα: 2-2, 2-2,2-3
Ολυμπιακός (Χάρης Παυλίδης): Διμαντοπούλου, Πλευρίτου Ε. 1, Μπενέκου, Ελευθεριάδου 2, Κανετίδου, Αβραμίδου 2, Σιούτι, Πλευρίτου Μ., Τορνάρου, Πλευρίτου Β., Τσουκαλά, Μυριοκεφαλιτάκη 3, Σταματοπούλου
Ουιπσέτ (Μάρτον Μπεντζούρ): Γκάνγκλ, Ντάβιντ, Άμπελ-Άνταλ 1, Πάρκες 1, Ζουτς, Καζθέλι-Νάγκι 1, Μπάκσα 1, Φαράγκο 1, Ζεγκέντι, Ριμπάνσκα 1, Τέλεκ 1, Περεζτέλι-Νάγκι 1, Κάκας