ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Συνεχίζει αήττητος ο Ολυμπιακός, σημαντική νίκη του Φοίβου

Κανένα πρόβλημα δεν αντιμετώπισε στην Κυψέλη ο Ολυμπιακός για τη 12η αγωνιστική της χάντμπολ πρεμιέρ κόντρα στον… πεσμένο Πανελλήνιο, ενώ σημαντική νίκη σημείωσε ο Φοίβος επί τους ΓΣ Δράμα 1986.

Πανελλήνιος – Ολυμπιακός 18-32
Στην Κυψέλη ο Ολυμπιακός βρήκε αντίσταση μόλις για δεκαπέντε λεπτά από τον Πανελλήνιο, με τις δυο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ και το προβάδισμα να εναλλάσσεται στην έναρξη του αγώνα. Από το 6-6 και μετά ο Ολυμπιακός έτρεξε ένα σερί 5-0 και με τα γκολ των Καραμπουρνιώτη, Στούμπη, Κρητικού και δυο του Σκρόμπιτς προηγήθηκε με 11-6 διαφορά που διατήρησε μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου, το οποίο ολοκληρώθηκε με 15-11, με τον Σέρβο αριστερόχειρα του Ολυμπιακού Νίκολα Σκρόμπιτς να έχει πετύχει τέσσερα γκολ.
Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Ολυμπιακός, παίζοντας πολύ καλή άμυνα, κράτησε χωρίς γκολ τον Πανελλήνιο για δεκαπέντε λεπτά, την ίδια ώρα που έτρεξε ένα ακόμα σερί, 6-0 αυτή τη φορά και έκανε το 13-18, 13-24, ανεβάζοντας τη διαφορά στο συν έντεκα και καθάρισε ουσιαστικά την υπόθεση νίκη. Το 32-18 ήρθε φυσιολογικά, επιβεβαιώνοντας την ανωτερότητα του Ολυμπιακός που συνεχίζει να οδηγεί μόνος πρώτος και αήττητος την κούρσα του πρωταθλήματος.
Τα πεντάλεπτα 2-2, 3-4, 6-5, 6-10, 9-13, 11-15 (ημ.), 13-18, 13-20, 13-24, 14-26, 16-29, 18-32
ΠΑΝΕΛΛΉΝΙΟΣ (Σπύρος Μπαλωμένος) Λιάλιος 1, Μπαρμπαράκης 1, Ζαφείρης, Οικονόμου, Κουσκουλιάνος 1, Μπαλάσκας Χρ. 1, Νιντερέγγερ, Κολιούλης 2, Κολλύρης 2, Χαρμπής 4, Αντωνιάδης, Ταουσάνης 4, Φίλης, Μπαλάσκας Ε. 2, Τσακούλης, Τσομπανίδης.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Ζαραβίνας) Τσακνής, Κωστακίδης 3, Κρητικός 9, Τζηράς 1, Καραμπουρνιώτης 1, Μισαηλίδης 3, Σκρόμπιτς 8, Στούμπης 1, Παπαδόπουλος, Κανδύλας 3, Αλβανός, Παπαδιονυσίου, Λιάπης, Τσιλιμπάρης, Λιόλιος Β., Χάλαρης 2.

Φοίβος Συκεών – ΓΣ Δράμα 1986 30-29
Ο αγώνας στη Θεσσαλονίκη ήταν ντέρμπι μέχρι το τέλος με τη γηπεδούχο ομάδα να παίρνει το προβάδισμα στο 58:07 όταν οι Καβουσανάκης, Ταμεσίδης σκόραραν για να κάνουν το 30-29. Η Ευγένης Τουνγκελίδης που μέχρι εκείνο το σημείο είχε σημειώσει 15 γκολ είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει την αναμέτρηση, όμως στην τελευταία φάση νικήθηκε από τον Γιώργο Παπαγεωργίου (τερματοφύλακας Φοίβου) και έτσι η ομάδα της Θεσσαλονίκης πήρε τους βαθμούς της νίκης και έφτιαξε διαφορά τεσσάρων βαθμών από τη δραμινή ομάδα.
Τα πεντάλεπτα 3-1, 8-4, 9-6, 10-9, 13-12, 17-14 (ημ.), 19-18, 21-22, 23-23, 27-24, 28-28, 30-29.
ΦΟΙΒΟΣ ΣΥΚΕΩΝ (Δημήτρης Πελεκίδης) Πίτσιος, Μάτσης 3, Καβουσανάκης 7, Μπαλαμός 2, Π. Παπαδόπουλος, Χατζηγιαννίδης, Δεληζάνος 8, Μπόσκος, Κύρτσιος, Μαρκατάτος, Σατραμάνης, Μανωλούδης, Πάτσιας 2, Παπαγεωργίου, Τσαμεσίδης 8, Χατζηβακαλέκης.
ΓΣ ΔΡΑΜΑ 1986 (Σάκης Βαλαβάνης) Παπάζογλου, Μπέτζιος, Κοτσαμαρίκογλου 3, Κουρτίδης 2, Χαϊτίδης, Τουνγκελίδης 15, Αντάμοβιτς 4, Θωμίδης, Τσιτσίγκος, Φραγκούλης, Κουρουτζίδης 2, Σισμανίδης, Γιαννακόπουλος, Κοβογλανίδης 3, Τσαύλος.
Δίλεπτα: 6-2. Πέναλτι: 1/1-4/6.