Τα είδαμε όλα στο προ-Ολυμπιακό!

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο άνοιξε η αυλαία του προ-Ολυμπιακού τουρνουά βόλεϊ γυναικών στην Άγκυρα της Τουρκίας, όπου στα τρία πρώτα ματς της διοργάνωσης κυριολεκτικά τα είδαμε όλα.

Μια μεγάλη έκπληξη, μια τεράστια ανατροπή και την επικράτηση ενός φαβορί. Κι επειδή η καλή μέρα από το πρωί φαίνεται, με το «καλημέρα» είχαμε το πρώτο μπαμ καθώς η Γερμανία επικράτησε με 3-2 της δευτεραθλήτριας Ευρώπης Ολλανδίας με τον μαθητή να κερδίζει τον δάσκαλο. Όπου μαθητής ο Φέλιξ Κοσλόφσκι (νυν τεχνικός της νασιοναλμανσαφτ), για τρία χρόνια βοηθός του Τζιοβάνι Γκουιντέτι (νυν τεχνικός των οράνιε) στην εθνική Γερμανίας.
Η Ολλανδία προηγήθηκε 24-20 στο πρώτο σετ, η Γερμανία έτρεξε σερί 0-5 για το 24-25, αλλά το σετ πήγε στην Ολλανδία με 28-26 που είχε χάσει το μομέντουμ και μαζί έχασε εύκολα τα δύο επόμενα σετ. Αντέδρασε βέβαια και ισοφάρισε σε 2-2, όμως στο 9-10 του τάι μπρέικ μια λανθασμένη απόφαση των διαιτητών (πιαστή σε πλασέ) έδωσε αέρα στην Γερμανία που έφτασε άνετα στο 11-15.
Τεράστια ανατροπή για την Ρωσία στο δεύτερο ματς καθώς οι πρωταθλήτριες Ευρώπης βρέθηκαν να χάνουν με 2-0 από την εξαιρετική Πολωνία που τις έπιασε στον ύπνο ενώ στο τρίτο σετ κατάφερε να μετατρέψει το 16-20 σε 20-20 δείχνοντας ικανή για το 3-0. Εκεί όμως έκανε δύο από τα τέσσερα λάθη της στο σετ κι όταν το έχασε ήρθε η κατάρρευση. Η Πολωνία από τα 9 λάθη στα δύο πρώτα σετ, έκανε 36 στα άλλα τρία (!) με το αποκορύφωμα να έρχεται στο τάι μπρέικ όταν το υπέρ της 10-9 έγινε 10-15 για την Ρωσία.
Στο φινάλε της πρώτης ημέρας η Τουρκία μπροστά σε 4.000 οπαδούς της έκανε περίπατο με την Κροατία, καθώς η αντίπαλος της μόνο στο β’ σετ στάθηκε ανταγωνιστικά (στο 1ο και στο 3ο είχε 19% και 22% αποτελεσματικότητα στην επίθεση) και μπήκε φουριόζα στη μάχη για την πρόκριση.
Κι έτσι μετά την ήττα της Ολλανδίας, η αυριανή αναμέτρηση των οράνιε με τις Τουρκάλες αποκτά χαρακτήρα τελικού και για τις δύο με τον Γκουιντέτι να έχει μπροστά του μια άλλη τεράστια πρόκληση καθώς εδώ και δύο χρόνια είναι τεχνικός στην Βακίφμπανκ Κωνσταντινούπολης.
Το μόνο που του απομένει είναι να βρεθεί αντίπαλος με την (πατρίδα του) Ιταλία στα νοκ άουτ παιχνίδια.