Τα Γιάννενα στην κορυφή με τον ΝΟΙ

Για ακόμα μία χρονιά η πόλη των Ιωαννίνων, αναδείχθηκε σε κορυφαία… κωπηλατική της Ελλάδας, με το Ναυτικό Όμιλο Ιωαννίνων να έχει και πάλι πλούσιο απολογισμό, εντός και εκτός συνόρων.

Αποκορύφωμα της εξαιρετικής χρονιάς του ΝΟΙ, η συμμετοχή τριών αθλητών του στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο. Για δεύτερη φορά στην καριέρα τους, Γιώργος Τζιάλλας και Γιάννης Τσίλης χρίστηκαν Ολυμπιονίκης με την τετράκωπο, ενώ ο Στέφανος Ντούσκος ήταν στον τελικό της τετρακώπου ελαφρών βαρών κατακτώντας την έκτη θέση. Ο νεαρός κωπηλάτης, διακρίθηκε και στο παγκόσμιο πρωτάθλημα νέων, κατακτώντας το ασημένιο μετάλλιο στη δίκωπο άνευ ελαφρών βαρών. Εξαιρετική παρουσία στο ίδιο πρωτάθλημα είχε και ο Θανάσης Παλαιοπάνος κατακτώντας την 5η θέση στην τετράκωπο εφήβων, ενώ ο Άγγελος Μπερής πήρε την 13η θέση στο τετραπλό σκιφ ελαφρών βαρών και ο Άρης Γραμμενιάτης ήταν 17ος στο διπλό σκιφ εφήβων.
Στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Βραδεμβούργου η τετράκωπος με τους Τσίλη – Τζιάλλα κατέκτησε την πέμπτη θέση, ενώ ισχυρή ήταν η παρουσία του Ομίλου και στους βαλκανικούς αγώνες που έγιναν στη λίμνη της Καστοριάς. Ο ΝΟΙ συμμετείχε με οκτώ αθλητές και όλοι ανεξαιρέτως ανέβηκαν στο βάθρο. Χρυσό μετάλλιο κατέκτησαν οι Κώστας Βαρδάκας και Άρης Γραμμενιάτης στη δίκωπο άνευ των εφήβων, ασημένιες επιτυχίες είχαν ο Θανάσης Παλαιοπάνος, στην τετράκωπο εφήβων, η Βίκυ Ντότη με την οκτάκωπο νεανίδων και οι Παντελής Σωτηρακόπουλος, Κώστας Βαρδάκας, Άρης Γραμμενιάτης, Θανάσης Παλαιοπάνος και Χρήστος Λιούγκος στην οκτάκωπο εφήβων. Επίσης ένα χάλκινο μετάλλιο κατέκτησαν οι Γιώργος Γραμμενιάτης και Ανδριανός Οικονόμου στην οκτάκωπο των παίδων.

Κυρίαρχος στην Ελλάδα
Όσον αφορά στο πανελλήνιο πρωτάθλημα, ο Ναυτικός Όμιλος Ιωαννίνων συνέχισε την παράδοση που τον θέλει πρωταθλητή. Aυτή ήταν η 28η χρονιά που κερδίζει τον τίτλο. Στην πρωτη φάση της διοργάνωσης ο Όμιλος κατέκτησε 19 μετάλλια, εκ των οποίων οκτώ χρυσά, ενώ στη δεύτερη φάση που διεξήχθη με μεγάλη επιτυχία στα Γιάννενα με τον ΝΟΙ ως οικοδεσπότη σύλλογο, οι αθλητές του κατέκτησαν τέσσερα μετάλλια, εκ των οποίων το ένα χρυσό. Πολυνίκης για το 2016 αναδείχθηκε ο ΝΟ Θεσσαλονίκης, με διαφορά ενός μεταλλίου από τον ΝΟΙ.
Με όλες αυτές τις επιτυχίες και διακρίσεις οι κωπηλάτες του Ναυτικού Ομίλου Ιωαννίνων, παλιοί αλλά και νέοι, απέδειξαν ότι, παρά τις δυσκολίες, η γιαννιώτικη κωπηλασία παραμένει η ισχυρή δύναμη του αθλήματος σε πανελλήνιο επίπεδο κι ο ΝΟΙ ένα φυτώριο που δε σταματά να αναδεικνύει πρωταθλητές.