Τα γκρέμισε στο τέλος

Ό,τι έχτιζε ο Ολυμπιακός στα τρία οκτάλεπτα του παιχνιδιού τα γκρέμισε στο τέταρτο. Οι «ερυθρόλευκοι ηττήθηκαν στη Βαρκελόνη από την Μπαρτσελονέτα με 12-8 και η πρόκριση στο φάιναλ σιξ μόνο με θαύμα μπορεί να έρθει.

του Άκη Ιωακείμογλου

Το παιχνίδι ήταν συγκλονιστικό από το πρώτο ως τις αρχές του τέταρτου οκτελέπτου. Ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ καλά και παρά το γεγονός ότι δεν ξέφευγε στο σκορ, ήταν αυτός που στο μεγαλύτερο διάστημα έπαιρνε τη διαφορά του ενός γκολ με την Μπαρτσελονέτα να ισοφαρίζει. Στο δεύτερο οκτάλεπτο οι Καταλανοί έκαναν ένα σερί 2-0 (το μεγαλύτερο που σημειώθηκε από κάποια ομάδα στο παιχνίδι μέχρι την τελευταία περίοδο) παίρνοντας αυτοί προβάδισμα από 2-3 σε 4-3, όμως το ημίχρονο έκλεισε και πάλι με ισοπαλία 5-5. Στην τρίτη περίοδο συνέβη το ίδιο με τον Ολυμπιακό να βρίσκεται από το 6-7 στο 8-7 και μάλιστα με τα δύο γκολ των Ισπανών να μπαίνουν στο τελευταίο λεπτό.
Τα πάντα κατέρρευσαν στο τέταρτο οκτάλεπτο. Με δύο γκολ του Εσπανιόλ η Μπαρτσελονέτα προηγήθηκε 10-7, διαφορά που ο Ολυμπιακός αδυνατούσε να ανατρέψει με το χρονόμετρο να δείχνει 4:31. Τρία λεπτά πριν το τέλος οι παίκτες του Θοδωρή Βλάχου μείωσαν σε 10-8, ωστόσο ακολούθησε άλλο ένα σερί 2-0 των γηπεδούχων, που έβαλαν τέλος σε κάθε πιθανότητα ανατροπής. Το τελικό 12-8 εκμηδενίζει τις πιθανότητες των πρωταθλητών Ελλάδας για πρόκριση στο φάιναλ σιξ του τσάμπιονς λιγκ.

Μπαρτσελονέτα-Ολυμπιακός 12-8
Οκτάλεπτα 2-2, 3-3, 3-2, 4-1
Μπαρτσελονέτα (Χεσούς Μάρτιν) Περόνε 3, Εσπανιόλ 3, Φερνάντεζ 2, Ρόκα 1, Ετσενίκε 1, Ούμποβιτς 1, Ταχούλ 1
Ολυμπιακός (Θοδωρής Βλάχος) Βλαχόπουλος 2, Φουντούλης 2, Ντόσκας 2, Κολόμβος 1, Μάγιαρακ 1