Τα μεσάνυχτα ξεκαθαρίζουν τα ζευγαρώματα

Η πρώτη παρτίδα της τελευταίας αγωνιστικής του ευρωβόλεϊ ξεκαθάρισε σε μεγάλο βαθμό την κατάσταση ως προς την κατάταξη των ομίλων, αλλά όχι στο 100%. Για παράδειγμα ξέρουμε οριστικά τις τρεις από τις τέσσερις ομάδες που πήγαν απευθείας στα προημιτελικά (Σερβία, Βέλγιο, Γερμανία) και λογικά θα ακολουθήσει η Ρωσία (παίζει το βράδυ με την Ισπανία).

Ξέρουμε ότι Σλοβακία, Ολλανδία, Ισπανία (εκτός κι αν κερδίσει με 3-0 την Ρωσία και 25-10 όλα τα σετ) έχουν αποχαιρετίσει το τουρνουά, αλλά δεν ξέρουμε πως θα είναι τα ζευγαρώματα στα πλέι οφ (παίζουν οι 2οι και οι 3οι των τεσσάρων ομίλων) καθώς σε λίγη ώρα (21:30) διεξάγονται οι καθοριστικές αναμετρήσεις Πολωνία-Εσθονία, Γαλλία-Τουρκία και Ιταλία-Τσεχία.
Ειδικά τα δύο πρώτα παιχνίδια είναι… φωτιά ενώ στο τρίτο η Ιταλία είναι το φαβορί. Πριν αναλύσουμε όμως την κρισιμότητα τους, ας δούμε τι έγινε στα απογευματινά ματς.
Στον Α’ όμιλο (Γκντανσκ) η Σερβία μόνο στο τρίτο σετ αγχώθηκε αφού οι Φινλανδοί ήθελαν πάση θυσία να πάρουν έστω ένα βαθμό. Αν και είχα αρκετά ματς μπολ, τελικά έχασαν και το τρίτο σετ με 34-32 και πλέον θα βράζουν στο ζουμί τους, καθώς οποιαδήποτε νίκη της Εσθονίας επί της Πολωνίας τους αφήνει εκτός συνέχειας. Αν οι Εσθονοί νικήσουν τότε θα είναι 2οι κι οι Πολωνοί τρίτοι, ενώ αν νικήσουν οι Πολωνοί θα είναι 2οι κι οι Φινλανδοί 3οι. Μια σημαντική λεπτομέρεια; Αν η Πολωνία νικήσει, τότε στα πλέι οφ θα παίξει με την Σλοβενία, η οποία το 2015 είχε κάνει τη μεγάλη έκπληξη επικρατώντας με 3-1 στον ημιτελικό!
Στο δεύτερο όμιλο ο Τζιάνι ξεκούρασε τον Γκρόζερ, αλλά Σλοβακία με 30 λάθη το μόνο που μπόρεσε να καταφέρει ήταν μία τιμητική ήττα.
Στον άλλο αγώνα που ακολουθεί η Ιταλία με την Τσεχία κοντράρονται για τη 2η θέση, χωρίς να ξέρουν όμως τι τους συμφέρει καθώς διασταυρώνονται με τον 4ο όμιλο εκεί όπου Γαλλία-Τουρκία (την ίδια ώρα) παίζουν για τον ίδιο λόγο!
Στον τρίτο όμιλο στο ντέρμπι Βουλγαρία-Σλοβενία μόνο στο δεύτερο σετ είχαμε κόντρα (οι Σλοβένοι είχαν σετ μπολ), αλλά με 34% στην επίθεση και μόλις τρία μπλοκ το 3-0 ήρθε φυσιολογικά. Μόνο που από το αποτέλεσμα Πολωνία-Εσθονία (όπως αναλύσαμε παραπάνω) θα φανεί ποιος έπρεπε να πανηγυρίζει τελικά.
Στο παιχνίδι που ακολουθεί η Ρωσία λογικά δεν θα έχει κανένα πρόβλημα κόντρα στην Ισπανία…
Τέλος στον τέταρτο όμιλο η Ολλανδία ήθελε νίκη με 3-0 ή 3-1 κόντρα στο Βέλγιο, όμως οι «κόκκινοι δράκοι» δεν είχαν όρεξη για αστεία κι επικράτησαν με 3-0, αλλά στο φινάλε του β’ σετ είδαν και πάλι την τύχη να τους γυρνά την πλάτη καθώς ο Βερχίς υπέστη διάστρεμμα και δύσκολα θα παίξει ξανά ως το τέλος του τουρνουά. Τουλάχιστον ο Βαλκίερς παίζει κανονικά.
Εδώ όλα τα λεφτά βέβαια είναι το ματς Γαλλία-Τουρκία με τον νικητή να παίζει λογικά με την Τσεχία και τον ηττημένο να πέφτει στην Ιταλία…