ΤΖΟΥΝΤΟ

Τα μετάλλια της πρώτης ημέρας

Ο Γιέλντος Σμέτοφ και η Πάουλα Παρέτο αναδείχθηκαν παγκόσμιοι πρωταθλητές στα 60κ και 48κ. αντίστοιχα στο παγκόσμιο πρωτάθλημα της Αστάνα.

του Στέφανου Σουλιώτη

Σε Καζακστάν και Αργεντινή πήγαν τα πρώτα χρυσά μετάλλια του παγκοσμίου πρωταθλήματος που πραγματοποιείται στην Αστάνα.
Γιέλντος Σμέτοφ και Ρούσταμ Ιμπράιεφ έκαναν πράξη την επιθυμία των Καζάχων θεατών να δουν έναν τελικό ανάμεσα σε δύο συμπατριώτες του. Ο Σμέτοφ επικράτησε επί του αντιπάλου του στην κατηγορία των 60κ. έχοντας μία παρατήρηση λιγότερη (2-1) και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο αν και δεν ήταν από τα φαβορί για την πρώτη θέση. Ο Ιμπράιεφ κατέκτησε τη δεύτερη θέση, ενώ το χάλκινο μετάλλιο κέρδισαν οι Γον Τζιν Κιμ από τη Νότια Κορέα και Τόρου Σισίμε από την Ιαπωνία.
Στην κατηγορία των 48κ. η Πάουλα Παρέτο από την Αργεντινή νίκησε με 2-1 την Ιαπωνέζα Χαρούνα Ασάμι και αναδείχθηκε παγκόσμια πρωταθλήτρια ένα χρόνο μετά το ασημένιο μετάλλιο στη διοργάνωση της Ρωσίας. Είναι η πρώτη φορά από το 2005 και την Κουβανή Γιανέτ Μπερμόνι Ακόστα που το χρυσό μετάλλιο κατακτά αθλήτρια από μη ασιατική χώρα. Στη δεύτερη θέση περιορίστηκε η Ασάμι, ενώ στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκαν η Άμι Κόντο από την Ιαπωνία και η Μπο Κιόνγκ Γιονγκ από την Νότια Κορέα.