ΤΖΟΥΝΤΟ

Τα παιδιά του Ηλιάδη

Δύο μετάλλια κατέκτησε η ελληνική αποστολή στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα εφήβων νεανίδων που διεξήχθει στη Σόφια της Βουλγαρίας, με τον Μπαλαμπανασβίλι στα 73 κιλά και τον Τσουμήτα στα +90.

Ο Μπαλαμπανασβλίλι ξεκίνησε σε νίκη επί του Μαυροβούνιου Μπλάζο Κουστούντιτς καθώς χρειάστηκε μόλις 1:37 για να επικρατήσει τελικά με ίπον. Στη συνέχεια αντιμετώπισε τον Ισραηλινό Ντίλαν Ρέσιστερ. Ένα βαζάαρι και 2 γιούκο ήταν αρκετά για να δώσουν τη δεύτερη νίκη στον Έλληνα τζουντόκα. Στον τρίτο αγώνα του ομίλου, ο μετέπειτα νικητής της κατηγορίας, Λάσα Ντουτασβίλι υποχρέωσε τον αθλητής μας σε ήττα με ίπον στο 2:04.
Ο Μπαλαμπανασβίλι οδηγήθηκε στα ρεπεσάζ για να διεκδικήσει το χάλκινο μετάλλιο. Απέκλεισε αρχικά τον Πολωνό, Πρέμισλαβ Κουζμπόρσκι και στη συνέχεια τον Ρουμάνο Ράζβαν Σιολάν, με ίπον. Στον τελικό του ρεπεσάζ, νίκησε επίσης με ίπον στο 2:11 τον Ιταλό Κριστάν Παρλάτι και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο.
Χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε και ο Δημήτρης Τσουμήτας στην κατηγορία των +90 κιλών. Ο Έλληνας τζουντόκα ξεκίνησε με νίκη επί του Βόσνιου Αλεξάντερ Κρισμάνοβιτς με ίπον στο 3:03. Ακολούθησε και δεύτερο ίπον στο 3:22 επί του Ισπανού Νταβίντ Σάντστορμ Νταπάρτε. Στον τρίτο αγώνα του ομίλου ωστόσο, ο Τσουμήτας ηττήθηκε από τον Αυστριακό Στεφάν Χέγκι για να οδηγηθεί στη διαδικασία των ρεπεσάζ. Εκεί απέκλεισε τον Ίγκνας Μεσάζους (Λιθουανία) με ίπον και στη συνέχεια τον Ούγγρο Ρίχαρντ Βάτζουλικ στην παράταση. Στον αγώνα του μεταλλίου, ο Τσουμήτας με ίπον και πάλι νίκησε τον Λιθουανό Άλεξ Μολοντέσκιζ και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο.