Τα παιδιά του Πειραιά

Ο Ολυμπιακός νίκησε εύκολα τον Παναθηναϊκό με 16-7 και ο Εθνικός εκμεταλλευόμενος την απώλεια την ήττα των «πράσινων» νίκησε τον Πανιώνιο και πέρασε δεύτερος. Έτσι οι Πειραιώτες βρίσκονται στην πρώτη δυάδα της βαθμολογίας.

του Άκη Ιωακείμογλου

Το Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός δεν αναμενόταν να είναι ντέρμπι και δεν ήταν, καθώς οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν εύκολα με 16-7. Αντίθετα, απρόσμενο ντέρμπι είχαμε στο Ποσειδώνιο, όπου η Χίος λίγο έλειψε να κάνει τη ζημιά στην ΠΑΟΚ. Στο Ποσειδώνιο κολυμβητήριο της Θεσσαλονίκης έγινε το ντέρμπι της ημέρας, απρόσμενα ίσως για τους περισσότερους, καθώς ο ΠΑΟΚ τα χρειάστηκε απέναντι στη μαχητική Χίο. Το παιχνίδι ήταν συγκλονιστικό σε όλη τη διάρκειά του, με τους γηπεδούχους να ξεφεύγουν με δύο γκολ διαφορά δύο φορές με 6-4 και 8-6 αλλά τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν σε 8-8 στο τέλος του τρίτου οκταλέπτου. Ο ΠΑΟΚ στην τελευταία περίοδο με δύο γκολ το Σαρησάββα και του Κόλιανιν πήρε ξανά προβάδισμα με 10-8, ο Μιμίδης έφερε τη Χίο σε απόσταση αναπνοής μειώνοντας σε 10-9 αλλά ο Σαρησάββας ήταν αυτός που σφράγισε τη νίκη για τον «δικέφαλο» πετυχαίνοντας το τελικό 11-9 ένα λεπτό πριν το τέλος του παιχνιδιού. Αρκετές ήταν οι διαμαρτυρίες των γηπεδούχων προς τους διαιτητές με αποτέλεσμα να αποβληθεί με κόκκινη κάρτα 2.17 πριν το τέλος της τρίτης περιόδου ο βοηθός προπονητή, Μανόλης Γούναρης και 1.48 πριν τη λήξη του αγώνα ο έφορος της ομάδας, Τάσος Πετρίδης.
Στο Παπαστράτειο κολυμβητήριο ο Παναθηναϊκός άντεξε μόλις ένα οκτάλεπτο απέναντι στον Ολυμπιακό. Το 4-3 της πρώτης περιόδου έγινε 10-3 στο ημίχρονο με ένα εντυπωσιακό 6-0 στη δεύτερη περίοδο. Εντυπωσιακή εμφάνιση έκανε ο Γιάννης Φουντούλης (φωτογραφία), που σκόραρε έξι γκολ, ένα λιγότερο δηλαδή απ’ ό,τι όλος ο Παναθηναϊκός. Το κολυμβητήριο ήταν κατάμεστο από οπαδούς των πρωταθλητών αλλά δεν δημιουργήθηκαν προβλήματα, καθώς είχε προβλεφθεί να μεταφερθούν οι πάγκοι στην απέναντι πλευρά της κερκίδας. Μετά τη λήξη του αγώνα οι «ερυθρόλευκοι» οπαδοί πέταξαν στην πισίνα σωσίβια με το σήμα του Πααθηναϊκού για να πικάρουν τους αντιπάλους τους.
Κωμικοτραγικά πράγματα συνέβησαν στο ματς του Νηρέα Λαμίας με τον Υδραϊκό, που άρχισε με 45 λεπτά καθυστέρηση, αφού ο πρόεδρος του Νηρέα, Χρήστος Μπετχαβάς, ενημέρωσε τον αρχηγό της ομάδας, Ζάχο Αναστασιάδη ότι δεν έχει λεφτά για να πληρώσει ούτε τον γιατρό και του ζήτησε να το κάνει αυτός, υποσχόμενος να του τα δώσει μετά. Στο αγωνιστικό επίπεδο ο Νηρέας χωρίς τον Αναστασιάδη, τον τερματοφύλακά του Χρήστο Φλώρο και τον Χαριτάκη αν και περιφερειακός να παίζει στο τέρμα, μοιραία ηττήθηκε με 14-3 από τον Υδραϊκό.
Σπουδαίο παιχνίδι έγινε ανάμεσα στο Καλαμάκι και το Παλαιό Φάληρο. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 9-6, ωστόσο η ομάδα του Νίκου Βενετόπουλου μείωσε σε 9-8 δίνοντας χαρακτήρα θρίλερ στο παιχνίδι αλλά δεν μπόρεσε να πάρει κάτι περισσότερο. Εύκολα επικράτησε η Βουλιαγμένη της Γλυφάδας με 14-5, όπως επίσης και ο Εθνικός του Πανιωνίου στη Νέα Σμύρνη με 14-6, αποτέλεσμα το οποίο σε συνδυασμό με την ήττα του Παναθηναϊκού έφερε την άλλη ομάδα του Πειραιά στη δεύτερη θέση.