Τα πρώτα μετάλλια

Απόλυτα θετική ήταν η παρουσία των Ελλήνων κολυμβητών στο διεθνές μίτινγκ της Σερβίας. Η Κάτια Σαρακατσάνη και ο Παναγιώτης Χιώτης κατέκτησαν τα πρώτα μετάλλια, που ήταν ασημένια.

του Άκη Ιωακείμογλου

Με δύο μετάλλια και πολλές συμμετοχές σε τελικούς για τα ελληνικά χρώματα ολοκληρώθηκε η πρώτη ημέρα του κολυμβητικού μίτινγκ 25άρας πισίνας «Ζρένιανιν καπ» στη Σερβία. Οι Έλληνες αθλητές έκαναν πολύ καλούς χρόνους σε ένα πολύ ανταγωνιστικό μίτινγκ. Ασημένια μετάλλια κατέκτησαν η Κάτια Σαρακατσάνη στα 50μ. πρόσθιο και ο Παναγιώτης Χιώτης στα 200μ. μικτή ατομική. Αμφότεροι έφτασαν στα μετάλλια βελτιώνοντας τους χρόνους τους σε κάθε κούρσα. Η Σαρακατσάνη, στα 50μ. πρόσθιο, ήταν 3η στον πρωινό προκριματικό με 32.56, στον ημιτελικό κατετάγη 2η με 32.06 και κατέκτησε τελικά το ασημένιο μετάλλιο με χρόνο 31.76. Στα 200μ. μικτή ατομική ο Χιώτης ξεκίνησε με 2:04.78 στον πρωινό προκριματικό και έκανε 2:03.90 στον τελικό. Στα 200μ. ύπτιο ο Κωνσταντίνος Δρυγούτης προκρίθηκε στον τελικό με 2:03.48, που ήταν ο τέταρτος καλύτερος χρόνος. Στον τελικό ήταν ταχύτερος κάνοντας 2:02.76, επίδοση που δεν ήταν αρκετή να του δώσει μετάλλιο, καθώς ήταν πάλι τέταρτος. Νικητής στην κούρσα του ήταν ο Ρώσος Ολυμπιονίκης Αρκάντι Βιατσάνιν.
Στον αυριανό τελικό των 100μ. ελεύθερο προκρίθηκε η Ιλεάνα Οικονόμου κάνοντας 57.39 στον προκριματικό (1η) και 57.13 στον ημιτελικό (2η). Στον τελικό των 100μ. πεταλούδα θα συμμετάσχει αύριο ο Θανάσης Κυνηγάκης, που ήταν έβδομος στον προκριματικό με 57.10 και επίσης έβδομος στον ημιτελικό με 56.50. Αντίθετα, αποκλείστηκε στα 400. ελεύθερο, όπου κατετάγη 12ος στον προκριματικό με 4:05.13. Στο 200μ. ύπτιο ο Κωνσταντίνος Φωτόπουλος με 2:11.11 στον προκριματικό ήταν 13ος και αποκλείστηκε. Αύριο αγωνίζονται οι Φωτόπουλος (100μ. ελεύθερο, 50μ. ύπτιο), Κυνηγάκης (400μ. μ. ατομική), Δρυγούτης (50μ. ύπτιο, 400μ. μ. ατομική), Χιώτης (400μ. μ. ατομική), Σαρακατσάνη (100μ. μ. ατομική).