Ιταλία: Τα χρειάστηκε η Περούτζια

Τα πλέι οφ του Ιταλικού πρωταθλήματος ξεκίνησαν και λίγο έλειψε να έχουμε το πρώτο μεγάλο μπαμ με την Περούτζια (τερμάτισε πρώτη στην κανονική περίοδο) να τα… χρειάζεται κόντρα στην 8η Ραβέννα έως ότου επικρατήσει με 3-1 (20-25, 26-24, 28-26, 25-19)!

του Δημήτρη Τυχάλα

Οι φιλοξενούμενοι καθοδηγούμενοι από τον εκπληκτικό Μαρεσάλ (25 πόντους από τον Γάλλο ακραίο με 21/39 επιθέσεις, 4 άσους. 42% υπ. με 21% άριστες), προηγήθηκε με 0-1 σετ και 22-24 στο β’ (!), αλλά σε εκείνο το σημείο η είσοδος του Αλεξάντερ Ατανασίεβιτς (βασικός είχε ξεκινήσει ο πρώην διαγώνιος του Εθνικού Αλεξανδρούπολης Λέο Άντριτς) έφερε τα πάνω κάτω. Η Περούτζια με σερί 4-0 πήρε τη σετ, ενώ και στο γ’ έκανε την ανατροπή (έχανε με 20-21), αλλά μετά το 2-1 επικράτησε εύκολα και πλέον απέχει μια νίκη από τα ημιτελικά (στις 18/3 ο 2ος αγώνας στην Ραβέννα).