Ταλίν 2021(Κ23-Κ20): Ο απολογισμός των Εθνικών ομάδων

Τις τελευταίες δύο εβδομάδες το Ταλίν φιλοξένησε τα ευρωπαϊκά πρωταθλήματα των κατηγοριών Κ23 και Κ20, με την ελληνική ομάδα να έχει συνολικά 78 συμμετοχές και πέντε μετάλλια στη βαλίτσα επιστροφής της από την Εσθονία.

Τα μετάλλια της Εθνικής

Πέντε μετάλλια συνέλεξαν οι Εθνικές ομάδες Κ23 και Κ20 στο στάδιο Κάντριοργκ του Ταλίν εκ των οποίων το ένα χρυσό, τα τρία ασημένια και το ένα χάλκινο. Το πρώτο κατάφερε να κατακτήσει ο Οδυσσέας Μουζενίδης στο αγώνισμα στης σφαιροβολίας όπου με καλύτερη βολή στα 19.41μ ήταν τρίτος στον τελικό. Την επόμενη μέρα (09/07) ο Χρήστος Φραντζεσκάκης και η Σπυριδούλα Καρύδη στη σφυροβολία και το τριπλούν αντίστοιχα, στέφθηκαν δευτεραθλητές Ευρώπης. Ο Φραντζεσκάκης ο οποίος αυτή τη στιγμή βρίσκεται στο Τόκιο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες, έριξε στα 75.23μ ενώ η Καρύδη στο τριπλούν έκανε άλμα στα 13.95μ. Το τρίτο ασημένιο της Εθνικής ομάδας ήταν στο αγώνισμα του επί κοντώ. Ο Εμμανουήλ Καραλής, επίσης εκπρόσωπός μας στους Ολυμπιακούς Αγώνες, πέρασε το 5.65μ και πήρε το τέταρτο μετάλλιο της αποστολής. Στην κατηγορία Κ20, αν και υπήρξαν συμμετοχές σε αρκετούς τελικούς, και δύο αθλητές/τριες βρέθηκαν ένα βήμα πριν το βάθρο, η ομάδα εξασφάλισε μόνο ένα, χρώματος χρυσού. Στον τελικό ακοντισμού νεανίδων η Ελίνα Τζένγκο έριξε βολή στα 61.18μ και κατέκτησε την κορυφή της Ευρώπης.

Κατηγορία Κ23

Το χάλκινο μετάλλιο του Μουζενίδη και τα ασημένια του Φραντζεσκάσκη, της Καρύδη και του Καραλή ήταν από τις καλύτερες στιγμές του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος που διεξήχθη 8 με 11 Ιουλίου. Επίσης, τo ατομικό ρεκόρ και η τέταρτη θέση του Δημήτρη Τσίτσου στον ακοντισμό με 78.22μ καθώς και η πέμπτη θέση του Αντρέα Πανταζή στο τριπλούν με 16.12μ ήταν από τις δυνατές αγωνιστικές εμφανίσεις της ελληνικής ομάδας. Στους τελικούς του πρωταθλήματος ο Γιάννης Ρίζος κατέλαβε την 10η θέση, η Όλγα Φιάσκα ήταν έβδομη στα 20χλμ βάδην, η Παναγιώτα Δόση και η Δέσποινα Μαλταμπέ ήταν 12η και ένατη αντίστοιχα στο ύψος και η Αριάδνη Αδαμοπούλου ήταν 11η στο επί κοντώ. Η Κυριακή Φιλτισάκου, μέλος της Ολυμπιακής ομάδας του Τόκιο, λόγω αφυδάτωσης κατέρρευσε λίγα μέτρα πριν το τέλος των 20χλμ βάδην και δεν μπόρεσε να τερματίσει, ενώ ο Αντώνης Σάντας ολοκλήρωσε νωρίς τον αγώνα του στο επί κοντώ καθώς σημείωσε τρεις άκυρες προσπάθειες στο πρώτο ύψος του προκριματικού στα 4.90μ.

Κατηγορία Κ20

Το πρωτάθλημα εφήβων-νεανίδων ολοκληρώθηκε χθες το βράδυ με το χρυσό μετάλλιο της Ελίνας Τζένγκο στον ακοντισμό. Πριν από αυτόν τον τελικό, προηγήθηκαν ακόμα τρεις ελληνικού ενδιαφέροντος, με την Κωνσταντίνα Πασπαλιάρη να τερματίζει στην 23η θέση των 5000μ, με την Εθνική ομάδα εφήβων όγδοη στην σκυταλοδρομία 4Χ100μ εφήβων και με τον Κώστα Μπουζάκη έκτο στην δισκοβολία. Να σημειωθεί ότι η σκυταλοδρομία αποτελούνταν από τους Κώστας Μίλιος, Γιάννης Καριοφύλλης, Γεράσιμος Καμπίτσης και Νικόλας Παναγιωτόπουλος. Αξιοσημείωτες ήταν οι εμφανίσεις του Ορέστη Ντουσάκη στη σφυροβολία και της Έλλης Ευτυχίας Δεληγιάννη στα 800μ καθώς ήταν τέταρτοι στην κατάταξη. Μάλιστα η Δεληγιάννη κατέρριψε στον τελικό, το δικό της πανελλήνιο ρεκόρ με χρόνο 2:04.11. Ακόμα ένα πανελλήνιο ρεκόρ καταρρίφθηκε από την Βασιλική Καλλιμογιάννη στον προκριματικό των 3000μ στιπλ με 10:31.72. Το προηγούμενο κρατούσε από το 2011 η Αθηνά Κοΐνη με 10:34.83. Κοντά στο πανελλήνιό της ρεκόρ στα 200μ (23.83), έφτασε η Πολυνίκη Εμμανουηλίδου με 23.85. Σε τελικό αγωνίστηκε επίσης ο Κωνσταντίνος Γεννίκης στη σφαιροβολία (7ος), η Σωτηρία Ράπτη στο τριπλούν (11η), η Αναστασία Ρέτσα στο επί κοντώ (10η) , ο Αντρέας Αντωνακόπουλος στο μήκος (11ος) και η Σοφία Κεσσίδη στη δισκοβολία (7η). Στα 10.000μ βάδην η Αναστασία Αντωνοπούλου και με ο Αλέξανδρος Μορτζάκης ήταν 13οι. Ο Αντρέας Μπαχός δεν μπόρεσε να τερματίσει το ίδιο αγώνισμα, λόγω κούρασης. Ο Σπύρος – Ανδρέας Καραλής, λόγω κορονοϊού, και ο Γιώργος Βασιλογιαννακόπουλος δεν αγωνίστηκαν στο τριπλούν.