Τελικό με γκολ στη λήξη ο Ολυμπιακός!

Ο Ολυμπιακός είναι η πρώτη ομάδα που πέρασε στον τελικό του φάιναλ φορ του κυπέλλου Ελλάδας στο χάντμπολ, επικρατώντας επί του ΠΑΟΚ 22-21 με γκολ που σημείωσε επτά δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη ο Μισαηλίδης.

Οι ερυθρόλευκοι που βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 9-13 στο πρώτο ημίχρονο, ανέτρεψαν την κατάσταση στην επανάληψη τρέχοντας ένα σερί 6-0 σε 7 λεπτά χάρη στο οποίο μετέτρεψαν το 14-17 σε 19-17. Το «ερυθρόλευκο» 6-0 σερί, σταμάτησε μετά το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Παλάσκα στο 53:06, ο οποίος είχε μείνει 11 λεπτά χωρίς γκολ και μείωσε σε 19-18 για τον ΠΑΟΚ που είχε 5/5 εύστοχες εκτελέσεις. Το ντέρμπι συνεχίστηκε για τα καλά με τους Θεσσαλονικείς να ισοφαρίζουν με τον Βεσελίνοβιτς σε 19-19 στο 54:25 και να προηγούνται με το νέο εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Παλάσκα, με 19-20 στο 56:43. Ο Νίκολα Σκρόμπτις σταμάτησε το 3-0 σερί του ΠΑΟΚ ισοφαρίζοντας σε 20-20 (58:15) και ο Δημήτρης Τζηράς στον αιφνιδιασμό έδωσε ξανά το προβάδισμα στον Ολυμπιακό γράφοντας το 21-20 στο 58:21! Ακολούθησε το 21-21 από τον Παλάσκα στην επόμενη επίθεση (59:30). Όμως η ομάδα των ερυθρόλευκων είπε την τελευταία…λέξη και με το σπουδαίο γκολ του Φώτη Μισαηλίδη 7′ δευτερόλεπτα (59:53) πριν το τέλος, έφτασε στο 22-21 και πανηγύρισε την πρόκριση στον μεγάλο τελικό της Κυριακής (19:30, ΕΡΤ 3) όπου θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαρίου Δούκας-Αερωπός Έδεσσας.
Τα πεντάλεπτα 2-2, 5-6, 6-7, 8-9, 8-11, 9-13 (ημίχ), 11-14, 13-16, 15-17, 18-17, 19-19, 22-21
Ολυμπιακός (Γιώργος Ζαραβίνας) Κωστακίδης 5, Κρητικός, Πετρίσεβιτς, Τζηράς 6, Καραμπουρνιώτης, Μισαηλίδης 1, Σκρόμπις 1, Στούμπης, Κανδύλας 3, Σανίκης 6, Αλβανός, Παπαδιονυσίου, Λιάπης, Χάλαρης
ΠΑΟΚ (Στέλιος Σεϊρεκίδης) Αραμπατζής 3, Παλάσκας 10, Τσίλης 3, Νικολαϊδης, Κοκώνης 2, Πούλσιεν, Αποστόλου, Πετρίδης, Καλόμοιρος, Μαστρογιάννης 1, Πέγιοβιτς, Κέζιτς 1, Κυπραίος, Κολοβός, Βεσελίνοβιτς 1.
Δίλεπτα: 8-9 Πέναλτι: 0/3 – 6/6 Κόκκινες: 50:13 Κανδύλας, 53:06 Κρητικός (3 δίλεπτα)