Τελικό ο Τσιτσιπάς και νέο ρεκόρ κατάταξης!

«Καυτός» ο Στέφανος Τσιτσιπάς σημείωσε ακόμα μία πολύ σπουδαία νίκη και θα αγωνιστεί αύριο στον τελικό του τσάλεντζερ της Βρέστης.

Πριν από λίγο ο 19χρονος τενίστας νίκησε τον Ζερεμί Σαρντί 2-0 (7-6, 7-6) σε έναν αγώνα που διήρκησε μία ώρα και 39 λεπτά. Ο Τσιτσιπάς για άλλη μία φορά ήταν εξαιρετικός δείχνοντας πως έχει τρομερά αποθέματα ενέργειας, ενώ κόντρα στον έμπειρο Γάλλο (No87) κατάφερε να μη χάσει την επαφή στο δεύτερο σετ όταν βρέθηκε να χάνει 1-3.
Ο Τσιτσιπάς θα περιμένει τώρα για να μάθει τον αντίπαλο του στον αυριανό τελικό του όπεν της Βρέστης, από τον ημιτελικό ανάμεσα στο Γερμανό Γιανίκ Μάντεν (Νο181) και τον Γάλλο Κορεντέν Μουτέ (Νο224).
Μέχρι στιγμής ο Έλληνας τενίστας έχει κερδίσει 65 βαθμούς που τον ανεβάζουν στο Νο88 της παγκόσμιας κατάταξης και 8.990 ευρώ. Αν αύριο καταφέρει να κερδίσει και το τουρνουά τότε θα φύγει από τη Βρέστη με 110 βαθμούς, που θα τον φέρουν πάνω από τον αντίπαλο του για μία θέση στο Next Generation του Μιλάνου, Φράνσις Τιαφό. Με τους 110 βαθμούς ο Τσιτσιπάς θα πάει στο Νο79 της παγκόσμιας κατάταξης και είναι μόλις 19 ετών…