Τέλος το όνειρο για τον Τσιτσιπά

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς δεν μπόρεσε να ξεπεράσει το εμπόδιο του Ντανιίλ Μεντβέντεφ και έτσι έχασε αυτή την ευκαιρία για την πρόκριση στον πρώτο τελικό γκραν σλαμ της καριέρας του.

Η αναμέτρηση δεν ξεκίνησε για τον Έλληνα πρωταθλητή, ο οποίος στο πρώτο σετ δέχτηκε μπρέικ στο σερβίς του για το 3-2 υπέρ του Ρώσου, και χωρίς άλλα μπρέικ ο Μεντβέντεφ πήρε το σετ με 6-4. Στο δεύτερο σετ ο Ρώσος έκανε με διαφορά καλύτερο παιχνίδι. Με ατού το σερβίς του και με δύο μπρέικ στο σερβίς του Τσιτσιπά έκανε το 6-2 και το 2-0 στα σετ. Ο Τσιτσιπάς για άλλο ένα παιχνίδι βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο, και τότε πήρε εμπρός. Παρότι το 3ο σετ ξεκίνησε με 3-1 γκέιμ υπέρ του Ρώσου κατάφερε να ισοφαρίσει και να πάρει το προβάδισμα με 4-3. Ο Τσιτσιπάς έπαιξε σαφώς καλύτερο τένις και κόντραρε τον Ρώσο τενίστα, όμως εκείνος έδειξε ψυχραιμία στην επίθεση του Έλληνα, γλίτωσε το μπρέικ στο 3-4 και ισοφάρισε σε 4-4, σημείωσε στη συνέχεια το κρίσιμο μπρέικ στο 6-5 και έκλεισε το ματς με 7-5 και 3-0 σετ. Ο Τσιτσιπάς θα πρέπει να περιμένει πλέον το Ρολάν Γκαρός του 2021 για να διεκδικήσει θέση σε τελικό γκραν σλαμ. Έχει στο βιογραφικό του όμως 3 ημιτελικούς, έναν στο αυστραλιανό όπεν του 2019, ένα στο Ρολάν Γκαρός του 2020 και ένα στο αυστραλιανό όπεν του 2021. Στην νέα κατάταξη ATP της Δευτέρας ο Τσιτσιπάς θα διατηρηθεί στην 6η θέση.