Τεράστο διπλό η Βουλιαγμένη κόντρα στον Ολυμπιακό!

Τεράστιο διπλό πήρε η ομάδα της Βουλιαγμένης στο Παπαστράτειο, «σπάζοντας» το πλεονέκτημα της έδρας του Ολυμπιακού και βάζοντας τέλος σε ένα μεγάλο αήττητο σερί.

Η ομάδα της Αλεξίας Καμμένου επικράτησε 10-9, έκανε το 1-0 στη σειρά των τελικών και τώρα έχει το πάνω χέρι για την κατάκτηση του πρωταθλήματος. Σε περίπτωση που τα καταφέρει, την ερχόμενη Πααρασκευή στο κολυμβητήριο του Λαιμού, τότε θα μιλάμε για μία από τις μεγάλες εκπλήξεις της χρονιάς, στον ελληνικό αθλητισμό.
Το σημερινό παιχνίδι ήταν συγκλονιστικό. Ο ΝΟ Βουλιαγμένης ήταν αυτός που μπήκε πιο δυνατά, αφού προηγήθηκε με 5-1 στην αρχή της δεύτερης περιόδου, όμως ο Ολυμπιακός αντέδρασε και μέχρι τα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου είχε ισοφαρίσει (5-5, 6-6). Στη συνέχεια οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ με την ομάδα του ΝΟΒ να παίρνει συνεχώς το προβάδισμα και τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει. Όμως, ένα γκολ της Βασιλικής Διαμαντοπούλου έδωσε προβάδισμα δύο γκολ (4:42 πριν τη λήξη), ενώ η Μανωλιουδάκη απάντησε άμεσα διαμορφώνοντας το τελικό 9-10, αφού στα τελευταία τέσσερα λεπτά δε σημειώθηκε κάποιο γκολ, με τον Ολυμπιακό να χάνει την τελευταία επίθεση με παίκτρια παραπάνω.
Οκτάλεπτα 1-4, 3-1, 3-3, 2-2
Ολυμπιακός (Παυλίδης) Μανωλιουδάκη 2, Ασημάκη 2, Μ. Πλευρίτου 2, Έμολο 1, Μπιανκόνι 2.
Βουλιαγμένη (Καμμένου) Τσουκαλά 2, Χυδηριώτη 3, Διαμαντοπούλου 3, Κοντογιάννη 2.