ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ

Τέσσερα μετάλλια για τους Έλληνες καρατέκα στην Ολλανδία

Δύο  χρυσά, ένα ασημένιο κι  ένα χάλκινο ήταν ο απολογισμός για τις Βίκυ Πανετσίδου, Μαρία Στόλη και Νίκο Μπασούκο στο τουρνουά  που πραγματοποιήθηκε στο Σίταρντ.

του Θανάση Σταθόπουλου

Βίκυ Πανετσίδου, Μαρία Στόλη και Νίκος Μπασούκος  συμμετείχαν στο 13o Sittard Cup όπου μετά από εξαιρετικές εμφανίσεις  κατέκτησαν συνολικά τέσσερα μετάλλια.
Ο Μπασούκος στα -75κ. με δύο νίκες έφτασε στον ημιτελικό εκεί όπου ηττήθηκε από τον Ολλανδό και μετέπειτα κάτοχο του τίτλου, Γιαν Μπρούιστ, με 1-0 κατακτώντας την τρίτη θέση στην κατηγορία του.
Στην κορυφή του βάθρου βρέθηκε η Μαρία Στόλη στην κατηγορία των -61κ. με την Ελληνίδα καρατέκα να σημειώνει τρεις νίκες, κατακτώντας την πρώτη θέση στη βαθμολογία, καθώς η συγκεκριμένη κατηγορία, διεξήχθη με το ελβετικό σύστημα (round robin).
Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε και η Βίκυ Πανετσίδου, στο τουρνουά όπεν, με την κάτοχο 13ων μεταλλίων σε διοργανώσεις Κ1 (Πρέμιερ Λιγκ), να επικρατεί στον ελληνικό εμφύλιο της Μαρίας Στόλη, η οποία με τη σειρά της πήρε ένα ακόμη μετάλλιο στο τουρνουά της Ολλανδίας.