Τέσσερα μετάλλια οι Έλληνες στο βαλκανικό (αποτελέσματα)

Με τέσσερα μετάλλια επιστρέφει η Εθνική ομάδα στίβου από την Κωνσταντινούπολη και το 25ο βαλκανικό πρωτάθλημα κλειστού στίβου.

της Πηνελόπης Γκιώνη

Ο 21χρονος σπρίντερ, Κωνσταντίνος Ζήκος, ξεχώρισε αφού κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 60μ με επίδοση στα 6.66 και έδειξε να είναι σε καλή κατάσταση. Η Ειρήνη Βασιλείου στα 400μ σημείωσε νέο ατομικό ρεκόρ με 52.39μ κατεβαίνοντας για πρώτη φορά κάτω από τα 53 δευτερόλεπτα. Παράλληλα, κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο. Το τρίο μετάλλιο για την ομάδα κέρδισε ο επικοντιστής Θοδωρής Χρυσανθόπουλος με 5.40μ και νέο ατομικό ρεκόρ, δείχνοντας πως είναι σε φόρμα. Την τελευταία ελληνική διάκριση σημείωσε η Ελισάβετ Πεσιρίδου στα 60μ με εμπόδια που τερμάτισε δεύτερη με 8.20 και κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο.
Στην τέταρτη θέση βρέθηκαν ο Κωνσταντίνος Μπανιώτης στο ύψος με 2.18μ και ο Παύλος Μπόφτσης στο τριπλούν με 16.15μ ενώ ο Ανδρέας Πανατζής στο τριπλούν ήταν έκτος με 15.80μ. Την πέμπτη θέση κατέκτησε η Κυριακή Σαμάνη στα 60μ με επίδοση στα 7.43 (7.40 στον προκριματικό) ενώ στα 60μ με εμπόδια έτρεξε σε 8.45 στον προκριματικό, κάνοντας καλή εμφάνιση στο πρωτάθλημα. Στα προκριματικό των 60μ αγωνίστηκε και η Μαρία Γάτου, η οποία με 7.53 δεν κατάφερε να προκριθεί στον τελικό. Στο αντίστοιχο αγώνισμα των ανδρών, ο Σωτήρης Γκαραγκάνης ήταν έκτος στον τελικό με 6.86 (προκριματικός 6.82). Στα 400μ η Ελπίδα Καρκαλάτου τερμάτισε πρώτη στη σειρά της σε 54.88. Στο ύψος γυναικών η Αλίκη Βαγγέλης κατετάγη έβδομη με 1.75μ ενώ στη σφαιροβολία ο Οδυσσέας Μουζενίδης κατέλαβε την έβδομη θέση με 18.54μ και ο Τάσος Λατιφλάρι την όγδοη με 18.39μ. Στα 800μ, ο Χρήστος Κοτίτσας τερμάτισε πέμπτος με 1:51.17 ενλω ο Χαράλαμπος Λαγός έκτος με 1:51.76.