ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ

Τέσσερα χρυσά στο ευρωπαϊκό Κ23 η Εθνική!

To μέλλον της ελληνικής κωπηλασίας προδιαγράφεται υπέρλαμπρο καθώς η νέα γενιά διαθέτει πολύ ταλέντο αλλά και όρεξη για να αντέξει το σκληρό πρόγραμμα του Τζιάνι Ποστιλιόνε. Τα αποτελέσματα στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κ23 στο Μπρεστ της Λευκορωσίας μιλάνε από μόνα τους, με τα ελληνικά κουπιά να σηκώνουν την ελληνική σημαία στον ψηλότερο ιστό, τέσσερις φορές!

Το πρώτο χρυσό το κατέκτησε το πλήρωμα της δικώπου με τις Μαρία Κυρίδου και Χριστίνα Μπούρμπου οι οποίες μετά τη νίκη τους στο παγκόσμιο πρωτάθλημα νεανίδων στο Ρατσίτσε της Τσεχίας στις 12 Αυγούστου κατάκτησαν και την 1η θέση στον τελικό του Μπρέστ της Λευκορωσίας κάνοντας δυο τα χρυσά μέσα σε λιγότερο από ένα μήνα. Η μάχη ήταν σκληρή με τη βάρκα της Λευκορωσίας που πέρασε μπροστά στα 1500 αλλά οι δυο Ελληνίδες επανέκτησαν τα πρωτεία και τερμάτισαν πρώτες με 7:13.23. Οι Λευκορωσίδες πήραν το ασημένιο με 7:14.06 και τρίτες ήταν οι Ρωσίδες με 7:16.87.
Το δεύτερο χρυσό για την Ελλάδα το κατέκτησαν ο Αντώνης Παπακωνσταντίνου και ο Γιάννης Μαρόκος στη δίκωπο ελαφρών βαρών. Αυτό είναι το δεύτερο μετάλλιο των δυο Ελλήνων για φέτος μετά το ασημένιο που είχαν κατακτήσει τον περασμένο Ιούλιο στο αντίστοιχο παγκόσμιο πρωτάθλημα στο Πόζναν της Πολωνίας.
Το τρίτο χρυσό μετάλλιο για την Ελλάδα το κέρδισαν ο Στέφανος Ντούσκος και ο Χρήστος Στεργιάκας που δεν άφησαν σε κανένα αντίπαλο τους περιθώρια αμφισβήτησης και τερμάτισαν στην πρώτη θέση με 6:13.52 ενώ στη δεύτερη θέση έμεινε η Πολωνία με 6:14.72 και στη τρίτη η Σερβία με 6:19.14.
Η Θωμαή Εμμανουηλίδου με την Ελένη Αγιώτη στο διπλό σκιφ ελαφρών βαρών ανέβηκαν και αυτές στο κορυφαίο σκαλί του βάθρου. Στον τελικό της κατηγορίας τους, πήραν από το ξεκίνημα της κούρσας το προβάδισμα και δεν το έχασαν ποτέ. Τα δυο κορίτσια τερμάτισαν σε 7:02.42 ενώ δεύτερη ήταν η βάρκα της Ελβετίας με 7:04.99 και τρίτη της Γερμανία με 7:14.75.
Οι Γιάννης Καλανδαρίδης και Σπύρος Καλέτζης κατέκτησαν το χάλκινο στο τελικό της δικώπου φτάνοντας τα ελληνικά μετάλλια στα έξι. Μετά απο μια συγκλονιστική κούρσα το ελληνικό πλήρωμα, έμεινε για λιγότερα από δυο δευτερόλεπτα πίσω από την βάρκα της Ρουμανίας που πήρε το χρυσό με χρόνο 6:29.49 ενώ έχασε το ασημένιο κυριολεκτικά πάνω στη γραμμή του τερματισμού από την Πολωνία που τερμάτισε σε 6:30.93 ενώ ο χρόνος των πρωταθλητών μας ήταν 6:31.08.