ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ

Τέταρτες στον κόσμο, Νόνη και Δίτσιου

Με την Εθνική ομάδα να έχει καλή παρουσία, ολοκληρώθηκε το παγκόσμιο πρωτάθλημα κωπηλασίας εφήβων – νεανίδων στον Ολυμπιακό στίβο του 2020 στο Τόκιο.

Πολύ μεγάλη κούρσα που τις έφερε μια ανάσα από το βάθρο πραγματοποίησαν στον τελικό της δικώπου οι Ισμήνη Νόνη και Αθηνά Δίτσιου. Το ελληνικό πλήρωμα αν και πέρασε τα πρώτα 500μ. στην 6η θέση ανέβασε ρυθμούς και σταθεροποιήθηκε στην πρώτη τετράδα.
Εκεί πάλεψε με την βάρκα της Γερμανίας για το χάλκινο μετάλλιο χωρίς τελικά να τα καταφέρειπαραμένοντας στην 4η θέση ως το φινάλε τερματίζοντας σε 7:56.99 ενώ οι Γερμανίδες ανέβηκαν στο βάθρο με χρόνο 7:52.66.  Παρ’ όλα αυτά τα δυο κορίτσια έκαναν την υπέρβασή τους αφού πριν τρεις μήνες τον περασμένο Μάιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθληματης κατηγορίας είχαν καταλάβει την 6η θέση.
Το χρυσό μετάλλιο κέρδισε η Τσεχία (7:42.98) και το ασημένιο η Κίνα (7:48.80).

Ένα κακό ξεκίνημα κόστισε στην τετράκωπο των εφήβων την δυνατότητα να διεκδικήσει ένα μετάλλιο.
Οι Λεωνίδας Τζουμεζης, Λεωνίδας Παλαιοπάνος, Δημήτρης Ζωγράφος και Θόδωρος Λαπικώφ έμειναν πολύ πίσω από την εκκίνηση της κούρσας με αποτέλεσμα να μην μπορούν στη συνέχεια να καλύψουν το χαμένο έδαφος από τα υπόλοιπα πληρώματα που ήταν στη ζώνη τον μεταλλίων.
Το μόνο που κατάφεραν ήταν να περάσουν το πλήρωμα των ΗΠΑ και να κατακτήσουν τελικά την 5η θέση με χρόνο 6:27.18
Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Γερμανία (6.18.25) , το ασημένιο η Βρετανία (6:19.75)και το χάλκινο η Ιταλία (6:21.08).]

Η ελληνική παρουσία στο παγκόσμιο έκλεισε με την κατάκτηση της 6ης θέση από το πλήρωμα του διπλού σκιφ με τις Ευαγγελία Φράγκου και Ευαγγελία Αναστασιάδου.
Τα δυο κορίτσια πέρασαν στην 5η θέση από τα πρώτα 500μ. όπως και στα μισά της κούρσας. Τελικά ο τερματισμός τις βρήκε στην 6η θέση. Το χρυσό κατέκτησε η Ολλανδία , το ασημένιο η Κίνα, και το χάλκινο η Λιθουανία.