ΙΣΤΙΟΠΛΟΙΑ

Τέταρτη η Καραχάλιου στο ευρωπαϊκό

Για λίγο έχασε το βάθρο του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος (Γκντανσκ, Πολωνία) η Ελληνίδα ιστιοπλόος των ράντιαλ Βασιλεία Καραχάλιου κάνοντας όμως πολύ καλή εμφάνιση συνολικά και καταγράφοντας ακόμη μία επιτυχία.

Η Καραχάλιου ξεκίνησε τη σημερινή μέρα ούσα στην τρίτη θέση του χρυσού στολίσκου και διεκδικούσε μία θέση στο βάθρο όμως σήμερα φάνηκε πως δεν της… βγήκε. Η ίδια τερμάτισε στην 29η και 14η θέση στις δύο τελευταίες ιστιοδρομίες και έπεσε στην τέταρτη θέση για να χάσει για λίγο το βάθρο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα καθώς, όπως είχε δηλώσει και η ίδια, άργησε να συνηθίσει τον αγωνιστικό χώρο. Παρ’ όλα αυτά πρόκειται για μεγάλη επιτυχία της ίδιας ακόμη κι αν έχασε το μετάλλιο.
Παράλληλα, η Αθανασία Φακίδη στον ίδιο στολίσκο ολοκλήρωσε στην 33η θέση (44η και 47η στις δύο τελευταίες ιστιοδρομίες). Πρωταθλήτρια Ευρώπης αναδείχθηκε η Ολλανδέζα Μαρίτ Μπουβμέστερ αφήνοντας δεύτερη την πρώην κάτοχο του τίτλου από τη Δανία, Αν Μαρί Ριντόμ. Την πρώτη τριάδα συμπλήρωσε η Πολωνή Αγκάτα Μπαρβίνσκα. Στον ασημένιο στολίσκο η Ναταλία Ταμβακίδου κατετάγη 18η (71η στο σύνολο).

Την πέμπτη θέση στα λέιζερ κατέκτησε ο Αντώνης Μπουγιούρης κάνοντας πολύ καλή εμφάνιση συνολικά αλλά και στις δύο τελευταίες ιστιοδρομίες, τερματίζοντας πρώτος και τρίτος για να διατηρήσει την καλή του θέση. Στην 30ή θέση ο ολοκλήρωσε Γιάννης Μάντης. Το ευρωπαϊκό χρυσό κατέκτησε ο Πολ Χάμετέμαν από την Ολλανδία ο οποίος ήταν νικητής και της κατηγορίας Κ21. Το ασημένιο πήγε στον Πολωνό Φιλίπ Τσίσκιεβιτζ και το χάλκινο στον Ουκρανό Όσκαρ Μάντονιχ. Στα λέιζερ στάνταρ και τον χρυσό στολίσκο, ο Δημήτρης Παπαδημητρίου ολοκλήρωσε στην όγδοη θέση ενώ ο Αναστάσιος Παναγιωτίδης στην 45η. Στον ασημένιο στολίσκο, ο Λουκιανός Ζαμίτ ήταν 35ος (110ος συνολικά).

Όλα τα αποτελέσματα αναλυτικά μπορείτε να τα δείτε εδώ.