ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Τέταρτη ήττα για την Εθνική που μένει εκτός πλέι οφ παγκοσμίου

Η Εθνική ομάδα χάντμπολ των ανδρών, υπέστη την τέταρτη ήττα σε ισάριθμους αγώνες του προκριματικού ομίλου για το παγκόσμιο πρωτάθλημα 2019, χάνοντας στη Μίκρα από το Βέλγιο 24-26 για να μείνει πλέον εκτός πλέιο οφ.

Η ελληνική ομάδα δεν κατάφερε να κερδίσει ούτε εντός έδρας την υποτιθέμενη πιο εύκολη από τις αντίπαλες στης στον όμιλο για να παραμείνει χωρίς βαθμό μετά από τέσσερις αγωνιστικές αποχαιρετώντας έτσι ακόμα και τις μαθηματικές της ελπίδες.
Στο πρώτο ημίχρονο, η Εθνική παρουσίασε καλό πρόσωπο. Παίζοντας καλή άμυνα, η ομάδα του Νίκου Γραμμαρικού έβρισκε τις λύσεις στην επίθεση για να φτάσει στο 27ο λεπτό το σκορ να είναι 14-6. Σε εκείνο το σημείο οι Βέλγοι αντέδρασαν και με ένα 3-0 έκλεισαν το ημίχρονο στο 14-9.
Η επανάληψη ήταν καταστροφική για την Εθνική. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν σερί 11-4 για να καταφέρουν να ανατρέψουν την κατάσταση και από το 14-9 να πάνε στο 18-20 δέκα λεπτά πριν από τη λήξη της αναμέτρησης. Μία δύο φορά δύο τερμάτων που κατάφεραν να τη διατηρήσουν μέχρι το σφύριγμα της λήξης, με το τελικό σκορ να είναι 24-26.
Τα πεντάλεπτα 1-0, 4-1, 7-2, 9-4, 12-6, 14-9 (ημχ.), 15-10, 16-14, 17-17, 18-20, 20-22, 24-26
ΕΛΛΑΔΑ (Νίκος Γραμματικός) Κωστακίδης 1, Μωραΐτης, Λαδάκης, Μυλωνάς 1, Μάλλιος 8, Λοΐζος, Κρητικός 1, Δομπρής 1, Τζηράς 5, Ιωάννου 1, Δέσπος, Παπαδιονυσίου 2, Αραπακόπουλος, Καλόμοιρος, Ζαμπούνης 4, Κοτανίδης.
ΒΕΛΓΙΟ (Γερίμ Σιλά) Λέτενς, Ουμς 1, Σπούρεν, Μπολάερς 4, Ντεβίς 2, Κάουβενμπεργκς 4, Ντένερτ, Καντέλ, Ντανς, Νεβίλ, Κεντζιόρα 5, Βανκόσεν, Στράουβεν, Μπολάερς 2, Κερίμι 4, Ντε Μπόιλ 4.
Δίλεπτα 2-7 Πέναλτι 2/2-3/3