ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ

Τέταρτη νίκη για την ομάδα του Γκιώνη

Εύκολα σημείωσε την τέταρτη νίκη της στο φετινό τσάμπιονς λιγκ η Πολωνική Μπογκόρια του Παναγιώτη Γκιώνη, που αγωνίστηκε σήμερα απέναντι στη Γιουνκάλ.

Η πολωνική ομάδα, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστική του γκρουπ C, όπως αναμενόταν επιβλήθηκε της ουραγού Γιούνκαλ από την Πορτογαλία με 3-0 εντός έδρας και με αυτή τη νίκη, έφτασε τους 9 βαθμούς. Βέβαια, είχε ήδη εξασφαλισμένη την πρόκριση στα προημιτελικά από την προηγούμενη αγωνιστική.
Ο Έλληνας αμυντικός, Παναγιώτης Γκιώνης, αγωνίστηκε 2ος στη σειρά και αντιμετώπισε τον τον Αντρέι Μπούκιν τον οποίο και νίκησε με 3-0 στα σετ (11-2, 11-6, 11-6).
Στην αρχή του αγώνα ο Μάρεκ Μπαντόφσκι κατέβαλλε τον Σαχίντ Ιντογού με 3-0 σετ και στο τέλος ο Πάβελ Σίρουτσεκ τον Μπρούνο Σίλβα με το ίδιο σκορ (11-6, 11-4, 11-8). Τα παιχνίδια στο γκρουπ η Μπογκόρια τα ολοκληρώνει την προσεχή Τρίτη στη Γερμανία. Αντιμετωπίζει την αήττητη Σααρμπρίκεν κι από αυτό το ματς θα κριθεί αν θα προκριθεί στην 8άδα ως 1η ή 2η από το γκρουπ.