ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ

Τέταρτη θέση για την Κορακάκη στο ευρωπαϊκό

Μας είχε καλομάθει η Άννα Κορακάκη στις επιτυχίες και τα μετάλλια και σήμερα που έμεινε εκτός βάθρου μας ήρθε… ξαφνικό.

Ο Ελληνίδα πρωταθλήτρια της σκοποβολής (μία από τις κορυφαίες στον κόσμο), μετά από αρκετό χρονικό διάστημα έμεινε εκτός βάθρου. Η Κορακάκη με επίδοση 383/400 και σκορ 158.2 στον τελικό του αεροβόλου πιστολιού απο 10μ. κατέλαβε την 4η θέση. Νικήτρια ήταν η Ουκρανή Ολένα Κόστεβιτς, για να την ακολουθήσουν στο βάθρο η Αντοανέτα Μπόνεβα (Βουλγαρία) στη δεύτερη θέση και η Ζοράνα Αρούνοβιτς (Σερβία) στην τρίτη.
Στις υπόλοιπες ελληνικές συμμετοχές, ο Κωνσταντίνος Μαλγαρινός ολοκλήρωσε την προσπάθεια του στο αεροβόλο πιστόλι από τα 10μ. στην 21η θέση με σκορ 574, ενώ ο Γιώργος Γιαμπεράκης στις 68 με 564.
Στο αεροβόλο τυφέκιο των γυναικών από 10μ. η Μαρία Τσιόνογλου ήταν 80ή με σκορ 405.9, ενώ στο αεροβόλο πιστόλι 10μ. των νεανίδων η Ιωάννα Παναγιώτου κατέλαβε την 28η θέση στα προκριματικά με σκορ 366/400.
Στο αεροβόλο τυφέκιο των εφήβων, οι Κύπριοι Αλέξανδρος Χριστοφόρου και Αλέξαδνρος Πολυκάρπου ήταν 47ος και 51ος αντίστοιχα στον προκριματικό. Στο αντίστοιχο αγώνισμα των νεανίδων, η Κύπρια Άρτεμις Παντελή κατέλαβε την 50η θέση.