Τέταρτος στο παγκόσμιο πρωτάθλημα ο Βολικάκης

Βελτιωμένος κατά τέσσερις θέσεις στο παγκόσμιο πρωτάθλημα ποδήλασίας πίστας ο Χρήστος Βολικάκης ολοκλήρωσε τον αγώνα του σκρατς στην 4η θέση.

Σε έναν αγώνα όπου καταποντίστηκε ο κάτοχος του τίτλου (21ος ο Καραλιόκ) και πολλά φαβορί έμειναν εκτός μεταλλίων, ο Βολικάκης κατάφερε να ολοκληρώσει στην 4η θέση κυνηγώντας μέχρι τέλους το μετάλλιο.
Ο Βολιώτης ποδηλάτης που το 2018 στο Άπελντοορντ της Ολλανδίας ήταν 8ος στο σκρατς, βελτιώθηκε αλλά τερμάτισε πίσω από τον Αυστραλό Σάμουελ Γουέλσφορντ που κατέκτησε τον τίτλο διανύοντας του 60 γύρους (15χλμ) σε 17:12, αλλά και από τους Ρόι Εεφτινγκ (Ολλανδία) και Τόμας Σέξτον (Νέα Ζηλανδία).
Ο Βολικάκης θα θα συνεχίσει την προσπάθεια του στο παγκόσμιο πρωτάθλημα του Προυζκόφ της Πολωνίας το Σάββατο αγωνιζόμενος στο όμνιουμ.