«Θα διεκδικήσουμε την πρόκριση»

Η εντυπωσιακή εκκίνηση του Εθνικού στην Λισαβόνα δεν είχε και την ανάλογη συνέχεια με αποτέλεσμα η Μπενφίκα να επικρατήσει με 3-1 στον πρώτο αγώνα των δύο ομάδων για τους «8» του Challenge Cup και να πάρει προβάδισμα πρόκρισης.

του Δημήτρη Τυχάλα

Κι όμως ο Εθνικός στο πρώτο σετ ήταν απολαυστικός με εξαιρετική υποδοχή (92% με 54% άριστες) και παρόλο που στην επίθεση δεν είχε τρομερή αποτελεσματικότητα (44%) είχε καλό μπλοκ (4 πόντοι) και μαζί με τα λάθη των Πορτογάλων προηγήθηκε εύκολα με 0-1.
Από το β’ σετ και μετά όμως η εικόνα του αγώνα άλλαξε. Η είσοδος του Λόπες αντί του Κόλεφ συμμάζεψε την υποδοχή των Λουζιτανών, οι οποίοι μείωσαν τα λάθη τους (14 στα άλλα τρία σετ), έβαλαν τους κεντρικούς τους μέσα στο παιχνίδι και με εξαίρεση το γ’ σετ όπου ο Εθνικός ήταν ανταγωνιστικός μέχρι το β’ τεχνικό τάιμ άουτ έφτασαν στη νίκη. «Μπράβο στην Μπενφίκα. Μετά το πρώτο σετ ήταν καλύτερη σε όλους τους τομείς. Ξέραμε ότι θα είχαμε μια δύσκολη βραδιά, αλλά περιμένω ότι στην ρεβάνς θα μπορέσουμε να παίξουμε καλύτερα, ειδικά στο μπλοκ για να διεκδικήσουμε την πρόκριση», είπε ο Σάκης Μουστακίδης.
Ο επαναληπτικός είναι στις 2/3 στην Αλεξανδρούπολη και ο Εθνικός χρειάζεται νίκη με 3-0 ή 3-1 και κατόπιν να διεκδικήσει το εισιτήριο για τα ημιτελικά στο χρυσό σετ.
Τα σετ 18-25, 25-19, 25-18, 25-19
Μπενφίκα (Ζαρντίμ) Μπερτασόνι 1 (1 άσο), Νταφ 10 (9/12 επ., 1 μπλοκ), Σίλβα 7 (7/15 ε., 71% υπ. – 46% άριστες), Γκασπάρ 17 (15/29 ε., 1 άσο, 1 μπλοκ), Κόλεφ 3 (3/5 επ., 60% υπ. – 40% άριστες), Σοάρες 17 (12/15 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Κάσας -λ (57% υπ. – 43% άριστες) / Λόπες 9 (6/11 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 92% υπ. – 85% άριστες), Γκελίνσκι, Ολιβέιραλ Γιάνες.
Εθνικός (Μουστακίδης) Φόγιερ 12 (11/24 επ., 1 μπλοκ, 77% υπ. – 54% άριστες), Τουράνιανιν 9 (6/12 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Μιγιάιλοβιτς 13 (12/27 επ., 1 άσο, 72% υπ. – 44% άριστες), Κασαμπαλής 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Γκιλέν 10 (9/20 επ., 1 άσο), Κιόσης 9 (6/11 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Δαρίδης -΄λ (68% υπ. – 41% άριστες) / Ίλιτς 1 (1/1 επ.)