Θεσσαλονίκη 2021: Review 2η μέρα

Το πανελλήνιο πρωτάθλημα της κατηγορίας εφήβων-νεανίδων ολοκληρώθηκε, με τη δεύτερη μέρα αγώνων στο Καυτανζόγλειο στάδιο να είναι γεμάτη όρια και ρεκόρ.

Σφυροβολία νεανίδων

Μπορεί να μην πέτυχε το όριο για το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κ20 (57.50μ) όμως με βολή στα 57.07μ κατάφερε να βελτιώσει το ατομικό της ρεκόρ και να κερδίσει τον αγώνα. Πανελληνιονίκης αναδείχθηκε η Λυδία Γωγούλη με 57.07μ, καθώς η Τζατζιμάκη ήταν εκτός συναγωνισμού, ενώ την πρώτη τριάδα συμπλήρωσε η Ναταλία Μάγου με 52.46μ.

Ύψος εφήβων

Με έγκυρο άλμα στα 2.03μ ο Αντρέα Μίτα κατέλαβε την πρώτη θέση στο πανελλήνιο πρωτάθλημα Κ20. Δεύτερος ήταν ο Γρηγόρης Χάσος (2.03μ) και τρίτος ο Χρήστος Αλεξόπουλος (2.03μ).

Μήκος νεανίδων

Μετά το χρυσό στο αγώνισμα του τριπλούν η Σωτηρία Ράπτη κατέλαβε την πρώτη θέση και στο μήκος με άλμα στα 5.94μ. Ακολούθησε η Νικολία Ποϊραζίδη με 5.93μ και το χάλκινο πήρε η Άννα Μόζα με 5.74μ.

400μ εμπόδια νεανίδων

Η Άννα Χατζηπουργάνη με επίδοση 60.75 στον προκριματικό έπιασε το όριο (61.00) που χρειάζονταν για το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της κατηγορίας Κ20 του Ταλίν (15-18/07) αλλά και το 60.75 για το παγκόσμιο του Ναϊρόμπι. Στον τελικό με 60.20 έκανε φετινό ρεκόρ και αναδείχθηκε νικήτρια ενώ ακολούθησε η Γεωργία Παραστατίδου με 61.68 και η Ελιμπιονα Ζενέγια με 62.12.

400μ εμπόδια εφήβων

Με χρόνο 55.05 ο Ορέστης Γκάρας κέρδισε στο αγώνισμα των 400μ με εμπόδια και αναδείχθηκε πρωταθλητής Ελλάδας Κ20. Το ασημένιο μετάλλιο πήγε στον Ορέστη Εμμανουηλίδη με 56.03 και το χάλκινο με 56.03 στον Χρήστο Ζήκο.

Δισκοβολία εφήβων

Μετά την περσινή του νίκη στο πανελλήνιο Κ20, ο Κρητικός πρωταθλητής Κώστας Μπουζάκης επικράτησε στον αγώνα με 57.68μ ενώ ακολούθησαν ο Δημήτρης Παυλίδης με 54.80μ και τρίτος ο Γεννίκης με 54.26μ. Στον πρωινό προκριματικό ο Μπουζάκης με 58.27μ έφτασε 3εκ μακριά από το πανελλήνιο ρεκόρ ενώ έπιασε το όριο για το παγκόσμιο.

Επί κοντώ νεανίδων

Φοβερή εμφάνιση έκανε η 16χρονη Ηλιάνα Τριανταφύλλου που με 4.12μ έκανε ρεκόρ 22 εκατοστών (είχε 3.90μ) και έπιασε το όριο για το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κ20 και το παγκόσμιο Κ20. Η ίδια ήταν και νικήτρια του αγώνα. Ακολούθησε η Αναστασία Ρέτσα με 4μ ενώ τρίτη ήταν η Αλίνα Δημητριάδου Φλώρου. Εκτός συναγωνισμού αγωνίστηκε η Αριάδνη Αδαμοπούλου και υπερέβη τα 4.17μ.

Σφαιροβολία νεανίδων

Με 14.89μ η πρωταθλήτρια του ΑΣ Κένταυρος, Αναστασία Ντραγκομιροβα, επικράτησε στπν τελικό της σφαιροβολίας νεανίδων. Το ασημένιο κατέκτησε η Μαρία Σουγλάκου με 13.64μ και το χάλκινο η Μαρία Ανδρεάδη με 12.58μ.

200μ νεανίδων

Εντυπωσιακή ήταν η Πολυνίκη Εμμανουηλίδου που με 23.73 ήταν νικήτρια ενώ αν δεν είχε ευνοϊκό άνεμο 3.9 τότε θα είχε βελτιώσει σίγουρα το δικό της ατομικό ρεκόρ. Η Αναστασία Καρέλα 24.95 ήταν δεύτερη και η Κυριακή Συρανίδου με 25.28 ήταν τρίτη.

200μ εφήβων

Ο τελικός των 200μ εφήβων ήταν ένας από τους πιο δυνατούς του πρωταθλήματος με το Γιάννη Καριοφύλλη να κάνει ατομικό ρεκόρ 21.17 (0.2) (είχε 21.23 από την Πάτρα) και με τους Γρανιτσιώτη και Παναγιωτόπουλο να ακολουθούν με 21.33 και 21.45. Ο χρόνος του αθλητή του ΓΟ Γιάννης Παλάσκας είναι καλύτερος από τα όρια για το ευρωπαϊκό Κ20 του Ταλίν (21.56) και το παγκόσμιο Κ20 του Ναΐρόμπι (21.38), ενώ ο χρόνος του Νίκου Παναγιωτόπουλου είναι ατομικό ρεκόρ και όριο για το ευρωπαϊκό Κ20.

800μ νεανίδων

Η Ευτυχία Δεληγιάννη πήρε από την αρχή το προβάδισμα στην κούρσα και τερμάτισε με μεγάλη διαφορά στην πρώτη θέση με χρόνο 2:06.37. Ο χρόνος της είναι και ο καλύτερος που έχει σημειωθεί σε πανελλήνιο πρωτάθλημα κατηγορίας εφήβων-νεανίδων. Στο δεύτερο σκαλί του βάθρου θα ανέβαινε (λόγω κόβιντ) η 16χρονη Άλκηστη Γκιβιζίνη με 2:11.49 και στο τρίτο η Ευτυχία Γούβρη με 2:11.54.

800μ εφήβων

Τερματίζοντας σε 1:51.63 ο Αργύρης Ηλίας έχασε το όριο για το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κ20, που είναι 1:51.00. Με αυτή την επίδοση όμως πήρε το χρυσό μετάλλιο αφήνοντας τον Σταύρο Ντουραχάνη δεύτερο με 1:51.68. Τρίτος ήταν ο Σάξες Αλέρου με 1:52.69.

Μήκος εφήβων

Με νέο ατομικό ρεκόρ, καθώς είχε 7.17μ, ο νεαρός αθλητής του μήκους κατάφερε να μπει στην ομάδα για το ευρωπαϊκό του Ταλίν που θα διεξαχθεί στο διάστημα 15-18/7. Παράλληλα, άτυχος στάθηκε ο Νικόλας Σταματονικολός που έχασε την πρόκριση για 1 εκατοστό (7.34μ) ενώ τρίτος ήταν ο Ανδρέας Αντωνακόπουλος με 7.31μ.

Ακοντισμός εφήβων

Με νέο ατομικό ρεκόρ στα 61.47μ (είχε 59.64μ) ο Οδυσσέας Τζεϊρανίδης πήρε το χρυσό μετάλλιο στον ακοντισμό των εφήβων. Ακολούθησε ο Νικολίν Κολέτσι με 57.56μ και τρίτος ήταν ο 54.59μ.

3000μ νεανίδων

Επικράτησε η Μαρία Κάσσου με 10:09.78 και δεύτερη ήταν η Ελένη Ιωαννίδου με 10:14.68 και τρίτη η Χριστίνα Κορωνίου 10:26.69.

3000μ εφήβων

Με 8:43.20 ο Εμμανουήλ Σγουρός αναδείχθηκε πανελληνιονίκης της κατηγορίας εφήβων, κάνοντας την έκπληξη. Ακολούθησαν Παναγιώτης Πετρουλάκης με 8:48.17 και Δημήτρης Συμεωνίδης ε 8:49.21.

Δέκαθλο

Ο Θανάσης Παρασκευάς με 6486 βαθμούς αναδείχθηκε πανελληνιονίκης κάνοντας νέο ατομικό ρεκόρ (είχε 6281 βαθμούς). Ο Πολυχρόνης Ιατρόπουλος με 6442 βαθμούς, και μεγάλο ατομικό ρεκόρ (είχε 5776β) ήταν δεύτερος. Με 5995 βαθμούς ο Δημήτρης Τσαμπάς ήταν τρίτος ενώ με 5142 βαθμούς ο Κωνσταντίνος Φυτόπουλος με 5142 βαθμούς τέταρτος.

Έπταθλο

Πρωταθλήτρια στο σύνθετο νεανίδων αναδείχθηκε η Χριστίνα Ευκολίδου συγκεντρώνοντας 4479 βαθμούς μς τις εξής επιδόσεις: 15.59, 1.54μ, 10.13, 26.47, 5.24μ, 32.85, 2:36.07). Ακολούθησε στη δεύτερη θέση η Ελεονώρα Τσόγκα με 4276 βαθμούς και στην τρίτη η Ευαγγελία Δεληγιάννη με 4266.