Θεσσαλονίκη 2021: Αυλαία για το πανελλήνιο πρωτάθλημα

Σήμερα το πρωί ξεκίνησε το 90ό πανελλήνιο πρωτάθλημα κολύμβησης στο Ποσειδώνιο κολυμβητήριο της Θεσσαλονίκης με τους προκριματικούς πρωινούς αγώνες.

Γεμάτο ήταν το πρωινό πρόγραμμα στο φιλόξενο Ποσειδώνιο. Έξι αγωνίσματα είχαν προκριματικούς και οι σταρ των αγώνων, από ότι φάνηκε έκαναν ξεμούδιασμα.

50μ ελεύθερο ανδρών

Άνετος ήταν το πρωί ο Κρίστιαν Γκολομέεβ (ΕΟΦΠΦ) που κολύμπησε σε 22.36 και είχε τον καλύτερο χρόνο του προκριματικού. Καλή κούρσα έκανε και ο Οδυσσέας Μελαδίνης (ΠΑΟΚ) που σημείωσε 22.72 και έδειξε ότι μπορεί να κάνει φετινό ρεκόρ κάτω από το 22.62. Ακολούθησαν Παπαδόπουλος και Μπίλας. Η 16άδα του τελικού έκλεισε στο 24:05.

50μ ελεύθερο γυναικών

Η Μάτσα Μάρθα (ΟΣΦΠ) με 26.32 ήταν η πιο γρήγορη από τον προκριματικό, ενώ πολύ κοντά ήταν οι Δράκου (ΠΑΟ)με 26.39, Δρασίδου (ΑΟΠΦ) με 26.58, Μπάκα (ΠΑΟΚ) με 26.65 και Κλικοπούλου (ΟΣΦΠ) με 26.72. Στο 27.89 έκλεισε ο τελικός.

200μ ύπτιο ανδρών

Σε μία κούρσα προπονητικού χαρακτήρα ο Απόστολος Χρήστου (ΟΣΦΠ) σημείωσε 2:04.93. Ακολούθησαν με άνεση στον τελικό ο Απόστολος Σίσκος (ΑΡΗΣ) με 2:05.07, ο Πάνος Μπολάνος (ΟΣΦΠ) με 2:05.36, ο Νίκος Σοφιανίδης (ΠΑΟΚ) που επέστρεψε από τις ΗΠΑ με 2:05.40 και ο Παναγιώτης Χιώτης (ΟΣΦΠ) με 2:05.68. Δεν έπεσε στο 200αρι τελικά ο Βαγγέλης Μακρυγιάννης. Στο 2:15.53 έκλεισε ο τελικός.

200μ ύπτιο γυναικών

Η Ιωάννα Σαχά (ΑΝΟΓ) επικράτησε με άνεση στον προκριματικό με 2:20.84 και έκλεισε θέση για το απόγευμα όπου θα κυνηγήσει χρόνο κοντά στο δικό της πανελλήνιο ρεκόρ (2:12.64). Η Αθηνά Αραβαντινού (ΟΣΦΠ) και κορασίδα Ευτυχία Ιωαννίδη (ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ) ακολούθησαν από κοντά και το απόγευμα θα κυνηγήσουν χρόνους κάτω από 2:20.00. Στο 2:29.51 έκλεισαν οι 2 τελικές σειρές.

100μ πεταλούδα ανδρών

Ο Στέφανος Δηημτριάδης (ΟΣΦΠ) ήταν ο μόνος κάτω από τα 55 δευτερόλεπτα στον προκριματικό με 54.81 και ακολούθησαν ο Νίκος Ντάνος και ο Χρήστος Κατραντζής (ΠΑΟ). Ταχύτερος από όλους ο Γουαλίντ Αμπντουλραζάκ από το Κουβέιτ με 54.50. Στο 57:01 έκλεισε η 16άδα του τελικού.

100μ πεταλούδα γυναικών

Η Άννα Ντουντουνάκη (ΝΟΧΑΝ) ήταν η πιο γρήγορη, όπως ήταν αναμενόμενο, με χαλαρή κούρσα στο 1:02.34. Με 1:03.39 και 1:03.61 ακολούθησαν η Άννα Αυγούστα Βλάχου (ΑΝΟΑΡΓ) και η Ξανθή Μητσάκου (ΑΣΚ ΝΤΕΡΗ) που θα διεκδικήσουν μετάλλια το απόγευμα. Στο 1:06.54 έκλεισε ο τελικός με την παγκορασίδα Β’ Αντωνία Ρακοπούλου.