ΤΑΕ ΚΒΟΝ ΝΤΟ

Θετικό το πρόσημο

Με τον 16χρονο Σωτήρη Μπούτιο να ξεχωρίζει, όσον αφορά στις συμμετοχές με ελληνικό ενδιαφέρον, ολοκληρώθηκε το 5ο διεθνές τουρνουά τάε κβον ντο στη Θεσσαλονίκη.

του Σούλη Μέζου

Ο νεαρός Έλληνας πρωταθλητής ήταν ο θριαμβευτής της κατηγορίας των 54 κιλών, καθώς στον τελικό επικράτησε επί του Βρετανού Τζος Κάλαντ 10-1. Εκτός από τον Μπούτιο, η ελληνική αποστολή κατέκτησε ακόμα έξι μετάλλια στο διεθνές τουρνουά που διεξήχθει στο κλειστό γήπεδο της Πυλαίας στη Θεσσαλονίκη.
Στην κατηγορία των 68 κιλών, ο Στέλιος Μεχτερίδης ηττήθηκε στον τελικό 5-4 από τον Ισπανό Πίτερ Λονγκομπάρντι. Αργυρό μετάλλιο κατέκτησαν και οι Ιωάννα Κούτσου, Σταυρούλα Κοντού. Η πρώτη ηττήθηκε στον τελικό των 46 κιλών από την Κύπρια Κυριακή Κουττούκη 3-1, ενώ η Κοντού 11-4 από τη Γερμανίδα, Αννα-Λένα Φρέμινγκ.
Χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Λευτέρης Φακινός στην κατηγορία των 58 κιλών, η Μαρίνα Δημητροπούλου στα 67 κιλά και η Ανδριάνα Ασπρογέρακα στα 52 κιλά.
Από τα υπόλοιπα αποτελέσματα, ξεχώρισε το χρυσό μετάλλιο του 23χρονου πρώην κίκμποξερ Τόνι Στίβενσον στην κατηγορία των 68 κιλών.