TEAM GREECE

Θετικό το τεστ στο Βισί

Ολοκληρώθηκε και το τελευταίο αγωνιστικό τεστ των Ελλήνων κολυμβητών στο Βισί, με το μεγάλο κερδός να είναι η πρόκριση της Θεοδώρας Γιαρένη στους Ολυμπιακούς του Ρίο.

Ο Κριστιάν Γκολομέεβ κολύμπησε κόντρα σε αρκετούς από αυτούς που θα αντιμετωπίσει και στο Ρίο, στα 50μ. ελεύθερο. Ο Έλληνας πρωταθλητής έκανε 22.38 και ήταν τέταρτος, με τον εκπληκτικό Ουκρανό, Αντρίι Γκοβόροφ να κερδίζει ακόμα και τον Μανοντού κάνοντας 21.93 έναντι 22.11 του Γάλλου. Στην τρίτη θέση ο Κλεμέντ Μινιόν με 22.35.
Στα 50μ. πεταλούδα, η Άννα Ντουντουνάκη κολύμπησε για άλλη μία φορά κάτω από τα 27 δευτερόλεπτα και με 26.97 τερμάτισε 4η στον τελικό με τη Γαλλίδα Ενίκ να είναι πρώτη με 26.22 και τις Πολωνές Ούρμπαντζικ (26.53) και Ντόβιγκιερτ (26.56) να συμπληρώνουν το βάθρο.
Στα 200μ. πεταλούδα, η Χανιώτισα πρωταθλήτρια δεν μπόρεσε να βελτιώσει εκ νέου το ατομικό της ρεκόρ. Με 2:14.89 κατέλαβε την 6η θέση στον τελικό, με την Γιαπωνέζα Νατσούμι Χόσι να κάνει 2:07.20, τη Λάρα Γκρανγκιόν 2:10.73 και την Έβελιν Βέραζτο 2:12.04.
Ο Ανδρέας Βαζαίος, ήταν 6ος στον τελικό των 100μ. πεταλούδα κάνοτνας 54.33, με τον Μεχντί Μεταλά να επικρατεί με 52.61, τον Ινδονήσιο Τριάντι Φαούζι Σιντίκ να είναι δεύτερος με 53.38 και τον Ολλανδό Τζόερι Βερλίντεν να είναι τρίτος με 53.39. Ο Έλληνας πρωταθλητής Ευρώπης δεν έπεσε στα 200μ. μεικτής με τον Κοσούκε Χαγκίνο να κάνεάι 1:57.43.
Στο βουλγάρικο πρωτάθλημα όπου συμμετείχε η Ηλιάννα Οικονόμου, κατέρριψε δύο φορές το ατομικό της ρεκόρ στα 50μ. ελεύθερο που ήταν 25.73. Στον ημιτελικό έκανε 25.59 και στον τελικό 25.48.