ΤΕΝΙΣ

Αποστολή Μελβούρνη: Τιμ από άλλο πλανήτη, απέκλεισε Ναδάλ

Ο Αυστριακός έκανε την πιο ολοκληρωμένη εμφάνιση της καριέρας του κόντρα στον Ράφα Ναδάλ και διασφάλισε την παράδοση της μη παρουσίας και των τριών big3 στα ημιτελικά που κρατάει από το 2012.

Μελβούρνη Παναγιώτης Βότσης

Ο 26χρονος Ντομινίκ Τιμ με εκπληκτική σταθερότητα και συνέπεια στα χτυπήματά του και απίστευτα ποσοστά πρώτου σερβίς υπέταξε τον Ισπανό και τον άφησε για άλλη μία φορά εκτός διεκδίκησης του τίτλου του όπεν. Πήρε το προβάδισμα στα δύο πρώτα σετ με νίκες στα τάι μπρέικ και ξεκίνησε δυνατά το τρίτο σετ. Ο Ναδάλ όμως δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και με πόντους ακριβείας στις γωνίες έκανε τον Τιμ να τρέξει πολύ. Πέτυχε μπρέικ σε κρίσιμα σημεία και κέρδισε το τρίτο σετ σε 6-4. Το τέταρτο σετ ήταν το πιο δραματικό. Ο Τιμ διατήρησε το υψηλού επιπέδου παιχνίδι του και έφτασε το σκορ στο ευνοϊκό 5-3, στο οποίο μάλιστα σέρβιρε. Με τρομερό παιχνίδι όμως ο Ναδάλ κατάφερε να το γυρίσει σε 6-5 υπέρ του. Ο Τιμ πήρε το σερβίς του και οδήγησε άλλο ένα σετ στο τάι μπρέικ. Εκεί ο Αυστριακός έδειξε την τεχνική του και με μερικούς πολύ όμορφους πόντους έφτασε πρώτος στα 8 και σφράγισε τη νίκη, παρότι πριν έχασε ματς πόιντ. Το τελικό σκορ ήταν 7-6, 7-6, 4-6, 7-6(6). Επόμενος αντίπαλός του για μία θέση στον τελικό ο Σάσα Ζβέρεφ.