ΤΡΙΑΘΛΟ

Θριάμβευσε στα Εμιράτα

Η σειρά των αγώνων παγκόσμιου πρωταθλήματος της ITU άρχισε από το Άμπου Ντάμπι με ελληνική συμμετοχή. Ο αειθαλής Χρήστος Γαρέφης συμμετείχε στα age groups με εντυπωσιακά αποτελέσματα.

του Άκη Ιωακείμογλου

Ο Γαρέφης πήρε μέρος στην Ολυμπιακή απόσταση και κατέλαβε στο σύνολο των age groups την ένατη θέση, ενώ ήταν πρώτος στη δική του κατηγορία 60-64 ετών με διαφορά εφτά λεπτών από τον δεύτερο. Ο Έλληνας τριαθλητής τερμάτισε σε 2:10:30, κάνοντας 22:11 στην κολύμβηση, 1:03:16 στην ποδηλασία και 42:00 στο τρέξιμο.
Στις κατηγορίες ελίτ, στους άνδρες νικητής ήταν ο Ισπανός Μάριο Μόλα με χρόνο 52 λεπτά και 42 δευτερόλεπτα και πιο εντυπωσιακό σκέλος γι’ αυτό το τελευταίο, καθώς έτρεξε τα 5χλμ. σε 14:03. Στις γυναίκες επικράτησε η Γκβεν Γιόργκενσεν κάνοντας επίσης μία εντυπωσιακή προσπάθεια στο τρέξιμο. Η Αμερικανίδα ήταν 35 δευτερόλεπτα πίσω από την πρώτη όταν βγήκε από το νερό, ενώ μετά την ποδηλασία και πριν αρχίσει το τρέξιμο ήταν περίπου ένα λεπτό πίσω. Κατάφερε τελικά να νικήσει τρέχοντας τα 5χλμ. σε 15:57, χρόνος με τον οποίο κάλυψε τη διαφορά που υπήρχε και άφησε πίσω της τη δεύτερη κατά 46 δευτερόλεπτα.