Θρίαμβος της Πουατιέ του Κοκκινάκη στο Παρίσι!

Στην 3η θέση του γαλλικού πρωταθλήματος, μόλις δύο πόντους από την κορυφή βρίσκεται πλέον η Πουατιέ του Μενέλαου Κοκκινάκη, που διέλυσε την Παρί μέσα στο Παρίσι.

Ο Έλληνας ακραίος είχε 6 πόντους (4/6 επιθέσεις, 2 άσους), αφού στην επίθεση τη δουλειά έκανε ο Μαροκινός Αλ Χατσνταντί με 24 πόντους (22/35 επιθέσεις, 1 άσο, 1 μπλοκ) με τον «Κόκκι» να σκουπίζει το γήπεδο στην υποδοχή (58% με 32% άριστες σε 19 προσπάθειες).
Δείτε το βίντεο με τον τελευταίο πόντο του αγώνα από την επίθεση του Μοχάμαντα Αλ Χατσνταντί.

Αντιθέτως νέα ήττα γνώρισε η Ναντ του Ραφαήλ Κουμεντάκη και μάλιστα εντός έδρας από την Αζαξιό αν και προηγήθηκε με 2-0! Ο Θρακιώτης έπαιξε αλλαγή σε όλα τα σετ και ξεκίνησε βασικός στο τάι μπρέικ (είχε 5 πόντους με 5/8 επιθέσεις και 62% υπ. Με 50% άριστες), όπου η Ναντ βρέθηκε να χάνει με 3-10 κι άγγιξε μια φοβερή ανατροπή χάνοντας τελικά με 13-15.
Η πρωταθλήτρια Σομόν πέρασε από την έδρα της Τουρκουά χάρις στους 23 πόντους του Μπουαγιέ και τους 15 του Μιγιάιλοβιτς και βρέθηκε μόνη πρώτη καθώς η Μονπελιέ γνώρισε ήττα σοκ εντός έδρας από την Νις (29 πόντους ο Ουκρανός Τουπτσί).
Επικό ματς στο Σετ μεταξύ της Αραγκό και της Τουρ, με τους πόντους να είναι 110-109 υπέρ των γηπεδούχων που νίκησαν τον εξαιρετικό Έγκλεσκαλνς (33 πόντους ο Λετονός πρώην διαγώνιος του Ολυμπιακού).
Αναλυτικά τα αποτελέσματα:
Παρί-Πουατιέ 0-3 (21-25, 18-25, 19-25)
Τουρκουά-Σομόν 0-3 (28-30, 20-25, 18-25)
Μονπελιέ-Νις 2-3 (25-10, 20-25, 25-22, 22-25, 12-15)
Ναντ-Αζαξιό 2-3 (25-22, 25-23, 27-29, 13-25, 13-15)
Σετ-Τουρ 3-2 (25-23, 23-25, 25-23, 22-25, 15-13)
Βαθμολογία: Σομόν 12, Μονπελιέ 11, Πουατιέ 10, Τουρ 10, Παρί 9, Νις 9, Αζαξιό 7, Τουρκουά 7, Σετ 5, Ναντ 4, Τουλούζ 3, Ρεν 0.