Θρίλερ στην Πυλαία με νικητή τον ΠΑΟΚ!

Τρομερό παιχίδι έγινε στην Πυλαία της Θεσσαλονίκης ανάμεσα στον ΠΑΟΚ και τον Παναθηναϊκο, στο πρώτο παιχνίδι της ημιτελικής σειράς των πλέι οφ της βόλεϊ λιγκ. Οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν ξανά τη Μεγάλη Πέμπτη και πάλι στην Πυλαία.

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 2-0 σετ αλλά χρειάστηκε το τάι μπρέικ για να πάρει τη νίκη επί του Παναθηναϊκού με 3-2. Είναι η πρώτη νίκη του Δικέφαλου σε ντέρμπι στο φετινό πρωτάθλημα που του δίνει προβάδισμα 1-0 στις νίκες. Η πρόκριση στους τελικούς θα κριθεί στις τρεις νίκες. Ο Παναθηναϊκός είχε τέσσερις ευκαιρίες να πάρει το 2ο σετ αλλά δεν τις αξιοποίησε, βρέθηκε να χάνει 2-0 σετ αλλά ισοφάρισε.
Το ντέρμπι κορυφώθηκε στο 5ο σετ όπου οι δύο ομάδες έφτασαν στο 7-7, αλλά τρία λάθη του Παναθηναϊκού από Πανταλέων, Γκονζάλες, Μελγκαρέχο έδωσαν στον ΠΑΟΚ πολύτιμο προβάδισμα 10-7. Ο Δικέφαλος έφτασε στο 14-11 με το χαμένο σερβίς του Μελγκαρέχο αλλά ο πάγκος του Παναθηναϊκού διαμαρτυρήθηκε για λάθος θέσεις από τους γηπεδούχους. Αποβλήθηκαν από τους πάγκους ο β΄προπονητής του Παναθηναϊκού Παύλος Καραμαρούδης και ο τιμ μάνατζερ του ΠΑΟΚ Αχιλλέας Τζήκας. Ο Τσίροβιτς με επίθεση μείωσε 14-12, ο Σαφράνοβιτς κάρφωσε άουτ (14-13) αλλά στην επόμενη φάση ζήτησε και πάλι τη μπάλα που «έκαιγε» και την τελείωσε 15-13 για το 3-2 σετ.
Τα σετ: 3-2 (25-22, 29-27, 18-25, 17-25, 15-13) σε 135′
ΠΑΟΚ (Ελγκέτα) Πέτκοβιτς 2 (1/1 επ, 1 άσος), Σακόγλου 11 (10/30 επ, 1 μπλοκ), Ανδρεάδης 7 (7/11 επ), Σμαραγδής 7, (5/13 επ, 2 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 12 (11/23 επ, 1 μπλοκ, 68% υπ – 55% άριστες), Ντάντε 18 (14/32 επ, 3 άσοι, 1 μπλοκ, 44% υπ – 20% άριστες), Γκαράς (λ, 62% υπ – 35% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ), Παντακίδης 1 (1/1 επ), Τερζής 1 (μπλοκ), Σωτηρίου 3 (3/10 επ), Τακουρίδης 3 (3/4 επ), Παπαδόπουλος.
Παναθηναϊκός (Ανδρεόπουλος) Μαρούλης 1 (μπλοκ), Μελγκαρέχο 12 (11/25 επ, 1 μπλοκ, 57% υπ – 43% άριστες), Τσίροβιτς 16 (12/25 επ, 3 άσοι, 1 μπλοκ, 62% υπ – 35% άριστες), Γκονζάλες 28 (24/43 επ, 2 άσοι, 2 μπλοκ), Ρανγκέλ 6 (3/9 επ, 3 μπλοκ), Πανταλέων 12 (6/12 επ, 6 μπλοκ) / Δαρίδης (λ, 61% υπ – 50% άριστες), Χαραλαμπίδης, Ρεζκ, Δημητριάδης, Μπέλος.