Τη χόρεψε… τσιφτετέλι

Η Σερβία είναι η δεύτερη φιναλίστ του Ευρωβόλεϊ γυναικών (προηγήθηκε η Ολλανδία) καθώς επικράτησε με 3-0 της Τουρκίας.

Η ομάδα του Ζόραν Τέρζιτς ήταν τρομερή στα δύο πρώτα σετ όπου δεν άφησε την Τουρκία να πάρει ανάσα κι όταν στο τρίτο τα κορίτσια του Τζιοβάνι Γκουϊντέτι προσπάθησαν να επιστρέψουν στο ματς, δεν το επέτρεψαν…
Στα δύο πρώτα σετ η Σερβία είχε 4 άσους έναντι κανενός της Τουρκίας, είχε 52% στην επίθεση έναντι 38% της Τουρκίας ενώ σε 45 επιθέσεις δεν είχε κανέναν λάθος (!) και η Τουρκία 8 και τέλος είχε 10 μπλοκ έναντι 2 της αντιπάλου της… Εξ ου και το 25-17, 25-12…
Στο τρίτο σετ η Τουρκία μπήκε στο ματς, καθώς ήταν αδύνατο η Σερβία να συνεχίσει στον ίδιο ρυθμό. Αν και προηγήθηκε με 14-11, 16-13, η Τουρκία ισοφάρισε 19-19, όμως εκεί και πάλι η Σερβίς με καλό σερβίς ξέφυγε 22-19 και «καθάρισε» την πρόκριση.
Έτσι ο τελικός αύριο (18:00) είναι Σερβία-Ολλανδία κι ο αγώνας για τις θέσεις 3-4 (15:00), Αζερμπαϊτζάν-Τουρκία.