ΜΠΙΤΣ ΒΟΛΕΪ

Τυφώνας Αρβανίτη, Καραγκούνη χτύπησε ξανά στο Σίδνεϊ και πέρασε στους «8»

Βίκυ και Πένυ σε 34 λεπτά διέλυσαν τις Γουίλερ, Κένταλ (Αυστραλία) και προκρίθηκαν πανηγυρικά στα προημιτελικά του τουρνουά 3 αστέρων στο Σίδνεϊ, όπου θα αγωνιστούν ξανά με τις Αμερικανίδες Γουόλς-Τζένιγκς/Σουέτ.

Η Εθνική ομάδα πανηγύρισε την 5η νίκη σε ισάριθμα ματς στην Αυστραλία, έφτασε στις 10 σερί αν συνυπολογίσουμε το τουρνουά της Καμπότζη, αλλά κυρίως έπαιξε και πάλι εξαιρετικά μη αφήνοντας κανένα περιθώριο αντίδρασης.
Η αρχή του σετ ήταν αμφίρροπη με τις Αυστραλές να μετατρέπουν το 4-1 σε 4-3 με δύο πολύ τυχερούς πόντους (άσο με φιλέ και… άμυνα), ωστόσο η τάξη αποκαταστάθηκε πολύ γρήγορα.
Το ελληνικό δίδυμο έβαλε στο σημάδι την Γουίλερ, το 7-6 έγινε 9-6 και το 9-7, 14-7 απλοποιώντας τα πράγματα καθώς η δική μας λειτουργία ήταν σχεδόν άψογη σε όλα τα στοιχεία του παιχνιδιού με το σετ να κλείνει στο 21-11!
Στο δεύτερο σετ και πάλι στους αρχικούς πόντους υπήρχε επαφή στο σκορ (2-2, 4-2) με το 5-4 να γίνεται 8-4 με επίθεση, άσο και μπλοκ της Καραγκούνη (!) και 1-4 με άουτ της Γουίλερ που οδήγησε σε τάιμ άουτ.
Κένταλ και Γουίλερ μείωσαν σε 10-6, αλλά το ελληνικό δίδυμο απάντησε με ένα εκπληκτικό σερί 7-0 (απίθανες άμυνες και τελειωμένες επιθέσεις από την Βίκυ, αξεπέραστο μπλοκ από την Πένυ) και το ματς είχε τελειώσει με το σετ να κλείνει στο 21-9 με επίθεση της Καραγκούνη!
Επόμενος αντίπαλος της Εθνικής θα είναι η ομάδα που αντιμετώπισε στην πρεμιέρα του κυρίως ταμπλό, δηλαδή οι Αμερικανίδες Γουόλς-Τζένιγκς/Σουέτ, οι οποίες επικράτησαν με 2-0 (23-21, 21-19) των Κουμπίτσκοβα/Κβαπίλοβα από την Τσεχία.
Ο αγώνας θα διεξαχθεί σήμερα Σάββατο στις 05:30 στο Court 2 των εγκαταστάσεων στο Μέινλι μπιτς και δεν θα έχει τηλεοπτική κάλυψη, με τις Αρβανίτη, Καραγκούνη να ψάχνουν έναν δεύτερο θρίαμβο κόντρα στις Αμερικανίδες και τις τελευταίες να θέλουν τη ρεβάνς