ΙΣΤΙΟΠΛΟΙΑ

Την 8η θέση κατέκτησε η Καραχάλιου

Η Βασιλεία Καραχάλιου κατέλαβε την 8η θέση στο πρωτάθλημα Αυστραλία στα λέιζερ ράντιαλ και πλέον στρέφει το βλέμμα της στο παγκόσμιο πρωτάθλημα του ερχόμενου μήνα.

του Θανάση Σταθόπουλου

Σε γενικές γραμμές η Ελληνίδα ιστιοπλόος είχε μια πολύ καλή εικόνα στις 11 ιστιοδρομίες που πραγματοποιήθηκαν, καθώς στο μεγαλύτερο μέρος των αγώνων βρισκόταν μέσα στα μετάλλια, δείχνοντας ότι βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση μιας και στη συγκεκριμένη διοργάνωση πήραν μέρος μεγάλα ονόματα ενόψει της προετοιμασίας για το παγκόσμιο πρωτάθλημα του ερχόμενου μήνα (21-28/12).
Οι συνθήκες την τελευταία ημέρα ήταν οι πλέον ιδανικές με την ταχύτητα των ανέμων να κυμαίνεται από 18-25 κόμβους γεγονός που αύξησε κατακόρυφα τον ανταγωνισμό.
Η Καραχάλιου ολοκλήρωσε την τελευταία ιστιοδρομία στην 26η θέση και με σύνολο 80 βαθμούς ποινής κατέλαβε την 8η θέση. Στην κορυφή βρέθηκε η Ολλανδή και ασημένια στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου (2012), Μάριτ Μπάουβμιστερ, η οποία αν και βρέθηκε πίσω από τη συμπατριώτισσά της Μαξίμ Γιόνκερ, στη 10η ιστιοδρομία, στην τελευταία κατάφερε να ανακάμψει κατακτώντας την πρώτη θέση στη κούρσα, αλλά και στη γενική με 37 βαθμούς αφήνοντας δεύτερη τη Γιόνκερ με 41. Στην τρίτη θέση βρέθηκε η Αυστραλή Μπρόντι Ρίλεϊ με 52 βαθμούς.