Την κοίταξε στα μάτια

Η Εθνική ομάδα πόλο των ανδρών έκανε μία καταπληκτική εμφάνιση απέναντι στην Ουγγαρία. Κοίταξε στα μάτια την παγκόσμια πρωταθλήτρια αλλά δεν κατάφερε να αποφύγει την ήττα με 15-13.

του Άκη Ιωακείμογλου

Η Ελλάδα δεν μπόρεσε να πάρει κάτι από το σημερινό παιχνίδι κόντρα στους Ούγγρους, από τους οποίους ηττήθηκε τελικά με 15-13 για την τρίτη αγωνιστική του ομίλου του World League. Με αυτή τη νίκη οι παγκόσμιοι πρωταθλητές του 2013 αποκτούν τρεις βαθμούς διαφορά από την Εθνική μας και μας έχουν στο δεύτερο γύρο στην έδρα τους, με τη πρώτη θέση να δίνει πρόκριση στην επόμενη φάση.
Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, με τον Θόδωρο Βλάχο για πρώτη φορά στον πάγκο του, ξεκίνησε πολύ καλά το παιχνίδι και έκλεισε το πρώτο οκτάλεπτο με ένα γκολ διαφορά (5-4), ενώ είχε προηγηθεί ακόμα και με δύο (4-2). Στη δεύτερη περίοδο οι Ούγγροι παρότι βρέθηκαν ξανά στο -2 (7-5) κατάφεραν να ανατρέψουν την κατάσταση και να κλείσει το ημίχρονο με δικό τους προβάδισμα ενός γκολ (8-9). Στο τρίτο οκτάλεπτο η Ελλάδα έκανε ένα 2-0 που την έφερε μπροστά στο σκορ όμως οι Μαγυάροι είχαν και πάλι τις απαντήσεις και η περίοδος έληξε ισόπαλη και με τους φιλοξενούμενους στο +1. Στο τελευταίο οκτάλεπτο οι Ούγγροι προηγήθηκαν με δύο γκολ και ως το τέλος η Ελλάδα απλά μείωνε στο ένα για να φτάσουμε τελικά στο 13-15.

Ελλάδα-Ουγγαρία 13-15
Οκτάλεπτα 5-3, 3-5, 3-3, 2-4
Ελλάδα (Βλάχος) Τσαλκάνης, Μυλωνάκης 2, Δερβίσης, Καπότσης, Φουντούλης 4, Ποντικέας, Παπαδόγκωνας, Δελακάς 1, Μουρίκης, Κολόμβος 1, Γούνας 3, Βλαχόπουλος 2, Γαλανίδης
Ουγγαρία (Μπένεντεκ) Νάγκυ, Γκορ Νάγκυ, Μάνταρας 3, Έρντελυ 1, Βάμος 3, Χοσνιάσκι 3, Σάλαμον 1, Σίβος, Μπάτορι 1, Ντένες Βάργκα 1, Μπέντο, Χαράι 1, Ντέκερ