Της πήρε τα μετάλλια

Κάνοντας ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο η Ελλάδα πέτυχε τη δεύτερη νίκη της στον όμιλο του World League. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα επικράτησε της ισχυρής Ισπανίας με 10-7.

του Άκη Ιωακείμογλου

Μια σπουδαία νίκη απέναντι σε έναν μεγάλο αντίπαλο πέτυχε η Εθνική γυναικών. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα υποδέχτηκε στο Παπαστράτειο την Ισπανία, ασημένια Ολυμπιονίκη του 2012, παγκόσμια πρωταθλήτρια του 2013 και πρωταθλήτρια Ευρώπης του 2014. Τελικά της πήρε τα… μετάλλια κερδίζοντάς την με 10-7, έπειτα από μία πολύ καλή εμφάνιση κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο. Το πρώτο οκτάλεπτο δεν ήταν καθόλου παραγωγικό και έκλεισε με 1-0 υπέρ της Ελλάδας, που έπαιξε καλή άμυνα στον παίκτη παραπάνω της Ισπανίας. Στο δεύτερο οκτάλεπτο οι φιλοξενούμενες ισορρόπησαν και το ημίχρονο τις βρήκε ισόπαλες με 4-4. Η ελληνική αντεπίθεση άρχισε στο τρίτο οκτάλεπτο. Η Ισπανία προηγήθηκε με 4-5 για πρώτη φορά στο παιχνίδι αλλά έμελε να είναι και η τελευταία. Με ένα σερί 3-0 η ομάδα του Γιώργου Μορφέση προηγήθηκε με 7-5 στο τέλος του οκταλέπτου. Στην τελευταία περίοδο η διαφορά έφτασε μέχρι το +4 (9-5), οι Ισπανίδες μείωσαν σε 9-7 στο 1:12 πριν το τέλος, όμως λίγο μετά η Μανωλιουδάκη έβαλε ταφόπλακα στα όποια όνειρα των αντιπάλων μας εκτελώντας εύστοχα το πέναλτι που κέρδισε η Ασημάκη, διαμορφώνοντας το τελικό 10-7.

Ελλάδα-Ισπανία 10-7
Οκτάλεπτα 1-0, 3-4, 3-1, 3-2
Ελλάδα (Γ. Μορφέσης) Αβραμίδου 3, Τσουκαλά 2, Διαμαντοπούλου 1, Ξενάκη 1, Ασημάκη 1, Μ. Πλευρίτου 1, Μανωλιουδάκη 1.
Ισπανία (Μ. Όκα) Εσπάρ 2, Μπαχ 1, Ορτίθ 1, Λόπεθ 1, Γκαρθία 1, Μπλας 1.