ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Το απόλυτο και ο Ολυμπιακός

Η ομάδα χάντμπολ των ανδρών του Ολυμπιακού, επικράτησε εντός έδρας με 23-22 επί του Φαίακα Κέρκυρας και πλέον μετράει 8 νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια στη χάντμπολ πρεμιέρ.

του Θανάση Σταθόπουλου

Με τη νίκη αυτή οι ερυθρόλευκοι έπιασαν στην κορυφή την ΑΕΚ, η οποία χθες επικράτησε εύκολα μέσα στη Δράμα με 46-18 με τις δύο ομάδες να συνεχίζουν χωρίς απώλειες.
Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση στο «Μελίνα Μερκούρη», καθώς με τέρμα του Δεληχρήστου κατάφερε να πάρει διαφορά έξι τερμάτων (9-3). Ωστόσο, οι Κερκυραίοι κατάφεραν να αντιδράσουν μειώνοντας σε 9-7 με γκολ του Χάλαρη, ενώ λίγο αργότερα μείωσαν το γκολ (13-12) με τον Κόντη.

Οι γηπεδούχοι πήγαν στην ανάπαυλα του ημιχρόνου προηγούμενοι με 17-14, με τους φιλοξενούμενους να μένουν ουσιαστικά μέσα στο παιχνίδι μέχρι το 35′ (19-17). Από εκεί και πέρα ο Ολυμπιακός ανέβασε ρυθμό και κατάφερε να ανοίξει τη διαφορά την οποία έφτασε στο +10 (30-20) πέντε λεπτά πριν από την αναμέτρηση με τον Λιάπη λίγο αργότερα να διαμορφώνει το τελικό 32-22.