Το κλάμα ενός θρύλου

Ο Άλεξ Ζανάρντι είναι θρύλος για τον ιταλικό αθλητισμό. Πριν από 15 χρόνια τα έχασε όλα και από χθες έχει κερδίσει τα πάντα. Στην απονομή του μεταλλίου, αυτός ο γίγαντας σθένους, λύγισε και μαζί του, ολόκληρη η Ιταλία.

του Σούλη Μέζου

Το τρίτο του χρυσό μετάλλιο σε Παραολυμπιακούς Αγώνες κατέκτησε η πρώην οδηγός της Formula 1 και θρύλος των Cart Αλεσάντρο Ζανάρντι και μάλιστα μια μέρα πριν την συμπλήρωση 15 ετών από το τρομακτικό του ατύχημα, που τον άφησε ουσιαστικά παράλυτο.
Ήταν 15 Σεπτεμβρίου του 2001 όταν στο πλαίσιο αγώνα του αμερικάνικου πρωταθλήματος Champ Cars στο EuroSpeedway Lausitz, ο Ζανάρντι είχε ατύχημα εξαιτίας του οποίου έχασε και τα δυο του πόδια. Για την ακρίβεια ήταν θαύμα που επέζησε.
Στην αρχή δεν μπορούσε να συνειδητοποιήσει ότι ακόμα και για να πάει στην τουαλέτα και να κάνει την ανάγκη του, χρειαζόταν βοήθεια. Ωστόσο δεν το έβαλε κάτω. Κυρίως, δεν εγκατέλειψε τον αθλητισμό. Σταδιακά άρχισε να προπονείται και από το 2007, που αποφάσισε να ασχοληθεί πιο ενεργά και σε επίπεδο πρωταθλητισμού, έβαλε στόχο την διάκριση στους Παραολυμπιακούς Αγώνες.
Για να προλάβει το Πεκίνο ήταν αργά, όμως πέντε χρόνια μετά την πρώτη σοβαρή ενασχόλησή του με τον Παραολυμπιακό αθλητισμό, κατάφερε να προκριθεί στους Αγώνες του Λονδίνου. Και όχι μόνο αυτό. Κατέκτησε δύο χρυσά και ένα ασημένιο μετάλλιο, με αποτέλεσμα να γίνει ένας από τους μεγάλους πρωταγωνιστές της διοργάνωσης.
Φέτος στο Ρίο δηλώθηκε σε δύο αγωνίσματα. Ήδη από το πρώτο έφυγε έχοντας κρεμάσει ένα ακόμα χρυσό μετάλλιο στο στήθος. Πήρε την πρώτη θέση στα 20 χιλιόμετρα της ποδηλασίας δρόμου με αμαξίδιο στην κατηγορία Η5. Μάλιστα, έκανε εκπληκτικό ντεμαράζ στο δεύτερο μισό του αγώνα, καθώς στα πρώτα δέκα χιλιόμετρα ήταν τρίτος και μάλιστα απέχοντας 18 δευτερόλεπτα από την κορυφή. Ο χρόνος του ήταν 28:36.81 – κατά 2.74 καλύτερος από του Αυστραλού Στιούαρτ Τριπ.
Την Παρασκευή, μια ημέρα μετά την 15η επέτειο του τρομακτικού του ατυχήματος, θα επιδιώξει να κερδίσει το δεύτερο μετάλλιό του στο Ρίο και πέμπτο συνολικά σε Παραολυμπιακούς Αγώνες, ως μέλος της τριμελούς ιταλικής ομάδας που θα λάβει μέρος στο ομαδικό της ποδηλασίας με τα χέρια.